11 kwietnia| Wiadomości

Wczoraj zaprezentowano pierwsze zdjęcie czarnej dziury

Ta urocza uśmiechnięta pani na zdjęciu poniżej to dr Katie Bouman – asystent Politechniki Kalifornijskiej na wydziale Informatyki. Trzy lata […]

Ta urocza uśmiechnięta pani na zdjęciu poniżej to dr Katie Bouman – asystent Politechniki Kalifornijskiej na wydziale Informatyki. Trzy lata temu pani doktor stworzyła algorytm, dzięki któremu udało się zrobić pierwszą fotografię czarnej dziury za pomocą Event Horizon Telescope. Praca nad algorytmem zajęła sześć lat i rozpoczęła się, gdy pani doktor była jeszcze studentką. Dr Katie Bouman ma w końcu zaledwie 29 lat!

Nad wczorajszym wyjątkowym wydarzeniem od kilku lat pracował ogólnoświatowy zespół astronomów, inżynierów i matematyków – Event Horizon Telescope, którego częścią była pani dr Bouman. Zdjęcie czarnej dziury wykonało osiem teleskopów, które utworzyły „wirtualny teleskop” o rozmiarze Ziemi.

Zdjęcie zaprezentowano podczas sześciu konferencji prasowych, które odbyły się równocześnie w Brukseli, Santiago, Szanghaju, Tokio, Tajpej i Waszyngtonie. Przedstawia ono czarną dziurę znajdującą się w centrum galaktyki Messier 87, 55 mln lat świetlnych od Ziemi, o masie 6,5 mld razy większej od masy Słońca.

Czarne dziury to obiekty, których istnienie przewidywane jest przez ogólną teorię względności Alberta Einsteina, chociaż możliwość występowania takich tworów rozważano już wcześniej. Czarna dziura to obiekt o dużej masie, ale małym rozmiarze, który ma tak silną grawitację, że nie jest z niego w stanie uciec nawet światło. Granicą czarnej dziury jest tzw. horyzont zdarzeń, od którego nazwę wziął projekt badawczy.

Naukowcy mają nadzieję, że możliwość fotografowania czarnych dziur i ich bezpośredniego otoczenia dostarczy im nowych informacji na temat grawitacji – najmniej zrozumianej spośród czterech tzw. fundamentalnych sił działających we Wszechświecie.

źródło: Naukawpolsce.pap.pl, HistoryCoolKids, Instagram, Onet.pl