Eliasz – prorok jak ogień [część 4]

Po starciu z prorokami Baala, Eliasz ratuje się ucieczką na pustynię. Stamtąd po raz kolejny wzywa go Pan. Eliasz dostaje […]

Po starciu z prorokami Baala, Eliasz ratuje się ucieczką na pustynię. Stamtąd po raz kolejny wzywa go Pan. Eliasz dostaje polecenie, żeby odnaleźć Elizeusza i namaścić go na swojego następcę. Elizeusza zastaje przy zwykłej czynności, kiedy ten orze pole.

Ogień zapala się od ognia. Potrzeba nam dawać świadectwo, jak również tego świadectwa wysłuchać. Wiara jest nam przekazywana i my mamy przekazywać ją dalej. Nie ważne na jakim etapie życia jesteśmy.

Czwartego dnia festiwalu z rana wysłuchamy świadectwa Sylwii Jaśkowiec – wielokrotnej reprezentantki Polski w biegach narciarskich. Po południu weźmiemy udział w biegu festiwalowicza – biegu typu runmageddon. Wieczorem obejrzymy spektakl teatralny. Po intensywnym dniu, na rozluźnienie będzie to komedia.

Pan powołuje Eliasza do namaszczenia nowych królów i proroka Elizeusza

15 Wtedy Pan rzekł do niego: «Idź, wracaj twoją drogą ku pustyni Damaszku. A kiedy tam przybędziesz, namaścisz Chazaela na króla Aramu. 16 Później namaścisz Jehu, syna Nimsziego, na króla Izraela. A wreszcie Elizeusza, syna Szafata z Abel-Mechola, namaścisz na proroka po tobie. 17 A stanie się tak: uratowanego przed mieczem Chazaela zabije Jehu, a uratowanego przed mieczem Jehu zabije Elizeusz. 18 Zostawię jednak w Izraelu siedem tysięcy takich, których kolana nie ugięły się przed Baalem i których usta go nie ucałowały». 19 [Eliasz] stamtąd poszedł i odnalazł Elizeusza, syna Szafata, orzącego: dwanaście par [wołów] przed nim, a on przy dwunastej. Wtedy Eliasz, podszedłszy do niego, zarzucił na niego swój płaszcz. 20 Wówczas Elizeusz zostawił woły i pobiegłszy za Eliaszem, powiedział: «Pozwól mi ucałować mego ojca i moją matkę, abym potem poszedł za tobą». On mu odpowiedział: «Idź i wracaj, bo po co to ci uczyniłem?» 21 Wtedy powrócił do niego i zaraz wziął parę wołów, złożył je na ofiarę, a na jarzmie wołów ugotował ich mięso oraz dał ludziom, aby zjedli. Następnie wybrał się i poszedłszy za Eliaszem, stał się jego sługą.

Marcin Szuścik

Członek ekipy biura NINIWY. Młody mąż i ojciec. Uczestnik wypraw NINIWA Team. Triathlonista amator.