5 czerwca| Wiadomości

Kraków: ruszają zapisy na Warsztaty Muzyki Niezwykłej

Od 22 do 28 lipca w Krakowie odbywać się będą Warsztaty Muzyki Niezwykłej, organizowane przez Dominikański Ośrodek Liturgiczny. Tegoroczne wydarzenie […]

Od 22 do 28 lipca w Krakowie odbywać się będą Warsztaty Muzyki Niezwykłej, organizowane przez Dominikański Ośrodek Liturgiczny. Tegoroczne wydarzenie nakierowane jest na praktykę modlitwy i mają wymiar rekolekcyjny.

Warsztaty Muzyki Niezwykłej to projekt przeznaczony dla wokalistów i instrumentalistów zainteresowanych muzyką liturgiczną. Jak deklarują organizatorzy, ich celem jest realna zmiana oblicza Kościoła w Polsce. „Zdając sobie sprawę, jak ważnym elementem liturgii jest muzyka, troszczymy się zarówno o jej tradycję, jak i o wyznaczanie nowych kierunków jej rozwoju” – piszą w zaproszeniu do udziału w wydarzeniu.

Tegoroczne Warsztaty Muzyki Niezwykłej w jeszcze większym stopniu nakierowane są na praktykę modlitwy, mają również wymiar rekolekcyjny. Stąd grupy śpiewu gregoriańskiego będą zajmować się przede wszystkim przygotowaniem Liturgii Godzin oraz wybranych części mszalnych, a wieczory w większym stopniu niż w ubiegłych latach przeznaczone będą na wspólną modlitwę.

Wśród prowadzących zajęcia znajdą się znani i cenieni eksperci: Jean-Étienne Langianni, Robert Pożarski, Marcin Bornus-Szczyciński, Piotr Pałka, Elżbieta Wtorkowska, Artur Zajt, Paweł Grochocki oraz Andrij Szkrabiuk. Będzie można wysłuchać także słowa o. Łukasza Miśko OP i innych. Każdy uczestnik warsztatów będzie zaproszony do udziału w konsultacjach indywidualnych z emisji głosu – pierwsze są bezpłatne, ale będzie można umówić więcej spotkań w razie potrzeby.

Warsztaty mają służyć kształtowaniu nowych, dobrych wzorców w tej ważnej dziedzinie życia Kościoła. Ich ideą jest fachowe przygotowanie liderów – ludzi, którzy będą w stanie wziąć na siebie odpowiedzialność za muzykę liturgiczną wykonywaną w ich wspólnotach. Równie ważnym zadaniem warsztatów jest uświadamianie i propagowanie piękna najwybitniejszych dawnych dzieł muzycznych zaliczanych do sakralnej sztuki wysokiej. – Rola tych dzieł, niestety, coraz częściej sprowadzana jest do eksponatu muzealnego, cennego, lecz zupełnie pozbawionego pierwotnego przeznaczenia – ubolewa koordynator wydarzenia, o. Wojciech Sznyk OP.

Celem jest także promowanie współczesnych kompozycji o najwyższej wartości muzycznej. W ten sposób staramy się umożliwić uczestnikom bezpośredni kontakt z muzyczną kulturą wysoką, a równocześnie zaspokoić wyrażaną przez nich potrzebę kształcenia w dziedzinie muzyki liturgicznej.

Aby wziąć udział w warsztatach, należy wypełnić formularz rejestracyjny na stronie internetowej Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego w Krakowie.

 

źródło: EKAI

WYDARZENIA Czytaj więcej
NAJNOWSZE WPISY: