11 czerwca| Wiadomości

Upał groźny nie tylko dla pieszych

Według meteorologów przez najbliższe dni utrzyma się wysoka temperatura powietrza przekraczająca 30 stopni. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w […]

Według meteorologów przez najbliższe dni utrzyma się wysoka temperatura powietrza przekraczająca 30 stopni. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek (10 czerwca br.) ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem dla 11 województw.

Upały są szczególnie niebezpieczne dla niemowląt i małych dzieci oraz osób w podeszłym wieku. W związku z tym rząd i służby porządkowe apelują o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Starajmy się – w miarę możliwości – nie przebywać w pełnym słońcu. Jeśli nie musimy, nie wychodźmy z domu w godzinach południowych. Każdy powinien pamiętać o piciu dużej ilości wody i unikaniu niepotrzebnego wysiłku fizycznego.

Upał szkodzi nie tylko tym, którzy spędzają czas na wolnym powietrzu. Szczególną ostrożność zachować powinni kierowcy. Komfort termiczny jest bardzo ważny podczas prowadzenia samochodu, a wzrost temperatury w aucie wzmaga zmęczenie i obniża koncentrację, a ta wydłuża czas reakcji. Poza tym należy pamiętać, że w upalny dzień temperatura wewnątrz pojazdu może przekroczyć nawet 60 stopni Celsjusza, dlatego pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać w zaparkowanym samochodzie dzieci i zwierząt. W takim przypadku policjanci już zapowiadają stanowcze reakcje.