21 czerwca| Wiadomości

W niedzielę w kościołach odprawione zostaną modlitwy wynagradzające za profanacje

W najbliższą niedzielę po każdej Mszy świętej zostanie w Polsce odśpiewana suplikacja „Święty Boże, Święty Mocny…”. Modlitwa będzie formą wynagrodzenia […]

W najbliższą niedzielę po każdej Mszy świętej zostanie w Polsce odśpiewana suplikacja „Święty Boże, Święty Mocny…”. Modlitwa będzie formą wynagrodzenia Bogu za świętokradztwa i profanacje – poinformował arcybiskup Stanisław Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski tłumaczy, że „w tradycji chrześcijańskiej sprofanowanym miejscom lub przedmiotom trzeba przywrócić pierwotny charakter sakralny. Dzieje się to poprzez specjalny obrzęd pokutny”. „Chciałbym poinformować, że księża biskupi – obecni na 383. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski – wzywają do publicznego przebłagania Boga za popełnione świętokradztwa” – napisał duchowny w specjalnym oświadczeniu w sprawie aktów nienawiści wobec katolików w Polsce.

Do modlitwy ekspiacyjnej zachęcali biskupi również podczas uroczystości Bożego Ciała. Kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, nawiązując do śpiewanych podczas procesji suplikacji, mówił: „chcemy w ten sposób przeprosić, przebłagać Pana Boga, za grzechy profanacji Najświętszego Sakramentu, profanacji Mszy Świętej, parodii procesji Bożego Ciała – te wydarzenia miały miejsce na ulicach naszych miast, także naszego”.
Arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, pytał: „jak długo jeszcze będzie trwało przyzwalanie na hejt i na mowę nienawiści?”. Przypomniał, że podczas tak zwanych „marszów równości” w imię tolerancji dochodzi do szyderstw z osób wierzących, do bluźnierstw i profanacji, między innymi wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej.

Arcybiskup Józef Kupny, metropolita wrocławski, powiedział: „zdecydowane „nie” mówimy nawoływaniu do nienawiści w stosunku do ludzi wierzących, w tym osób duchownych. We Wrocławiu, gdzie kapłan został ugodzony nożem i poważnie raniony, trzeba o tym wyraźnie powiedzieć. Dość już mowy nienawiści i tworzenia atmosfery, która sprzyja atakom na ludzi wierzących”.

Pieśń błagalna „Święty Boże, Święty Mocny” należy do gatunku bardzo uroczystych pieśni zwanych suplikacjami, czyli prośbami. Jest śpiewana w wyjątkowych sytuacjach. W najbliższą niedzielę będzie ona formą wynagrodzenia Bogu za świętokradztwa popełnione ostatnio w Polsce, za akty profanacji miejsc i przedmiotów świętych oraz za przejawy agresji wobec osób duchownych – informuje Konferencja Episkopatu Polski.

 

Za: BP KEP