24 czerwca| Wiadomości

S. Jolanta Kafka: geniusz kobiecy w służbie Kościoła

Na pierwszym miejscu naszej posługi znajdują się ludzie, którzy się źle mają – stwierdziła siostra Jolanta Kafka, ze Zgromadzenia Sióstr […]

Na pierwszym miejscu naszej posługi znajdują się ludzie, którzy się źle mają – stwierdziła siostra Jolanta Kafka, ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej – Misjonarek Klaretynek, nowo wybrana przewodnicząca zarządu Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych Zakonów Żeńskich. Temat ostatniego posiedzenia plenarnego tego gremium brzmiał: „Siewczynie profetycznej nadziei”. To niesienie nadziei dokonuje się poprzez codzienną troskę o człowieka, Kościół.

Siostra Jolanta opowiedziała mediom watykańskim o istotnych wymiarach posługi sióstr zakonnych oraz o roli kobiety w misji ewangelizacyjnej.

“ Na pierwszym miejscu są ludzie, którzy źle się mają. To jest przywołanie dzisiaj tego, kim jest Jezus oraz Jego wyborów i Jego sposobu działania. Takim pierwszym kontekstem tej służby jest odnowa Kościoła. To jest to, co Papież Franciszek propaguje w świecie i co przekazuje Kościołowi. Trzeba to odczytywać w wielu wymiarach. Po pierwsze od strony formacji, następnie od strony ewangelizacji, a także w wymiarze posługi najsłabszym. Pierwszą posługą Kościoła jest oczywiście Słowo, to znaczy głoszenie Jezusa. Chodzi o życie Jezusa, ważne jest przetłumaczenie Jego życia na konkretne gesty, według tego, jak On żył – podkreśliła siostra Kafka. – Jako kobiety jesteśmy stworzeniami Bożymi na równi z mężczyznami, więc nasza rola jest jednakowa. Chodzi o powołanie do życia. Oczywiście są różnice w zakresie funkcji. Ważne jest, aby to, co jest istotne w geniuszu kobiecym, czyli troska o drugiego człowieka, troska o życie, o Kościół i o ziemię stały się kluczowym wymiarem postawy kobiety. ”

 

źródło: Radio Watykańskie