25 czerwca| Wiadomości

Akcja Misyjne.pl: Odbudujmy katedrę w Jolo

27 stycznia 2019 r. islamiści dokonali podwójnego zamachu bombowego na filipińskiej wyspie Jolo. Pierwsza bomba wybuchła wewnątrz oblackiej katedry, a […]

27 stycznia 2019 r. islamiści dokonali podwójnego zamachu bombowego na filipińskiej wyspie Jolo. Pierwsza bomba wybuchła wewnątrz oblackiej katedry, a druga na parkingu. Zginęło wówczas 27 osób, a blisko 100 odniosło ciężkie obrażenia. Oblaci z Polski proszą o pomoc w odbudowaniu katedry.

Katedrą pw. Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel od zawsze opiekowali się Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, a na terenie diecezji pracują praktycznie wyłącznie oni. Teraz konieczne jest wsparcie, aby mogli odzyskać swoją świątynię.

Katolicy na wyspie Jolo od zawsze borykają się z trudną sytuacją. Katedra w Jolo była już wielokrotnie celem zamachów terrorystycznych. Do zamachu dotychczas nikt się nie przyznał, ale władze podejrzewają, że jego sprawcą była islamska grupa terrorystyczna Abu Sajaf. Wyspa Jolo jest siedzibą tego radykalnego ugrupowania muzułmańskiego, które, zdaniem ekspertów ma powiązania z siatką al-Kaidy. Celem tej organizacji od lat siedemdziesiątych XX w. jest przekształcenie południa Filipin w kalifat. Od tamtego czasu w wyniku działań separatystów zginęło w tym regionie ponad 150 tys. ludzi, w tym kilkunastu oblatów. Choć na całych Filipinach liczebnie przeważają katolicy, to na wyspie Jolo większość stanowią muzułmanie.

W ponad półtoramilionowej populacji regionu katolicy stanowią niecałe 2% (31 675 osób). Wikariat podzielony jest na 5 parafii i 7 misji. Posługuje w nim 12 prezbiterów (w tym 10 oblatów) oraz blisko 40 braci i sióstr zakonnych (w tym 3 braci oblatów).

– Prosimy o pomoc. Do odbudowy zniszczonej katedry potrzeba dużej sumy pieniędzy. Wierzymy, że razem uda nam się pomóc filipińskim oblatom i wspólnie odbudować choć jej część. Każdy może pomóc i wesprzeć akcję dowolną kwotą – dodaje o. Marcin Wrzos OMI.

Swoją pomoc zaoferowały już parafie i domy oblackie z całej Polski. Niezbędne jest jednak również wsparcie indywidualnych osób. Im więcej ludzi włączy się do akcji, tym więcej i szybciej uda się zrobić.

Wsparcia finansowego można udzielić przez portal Misyjne.pl, lub tradycyjnym przekazem pocztowym, z dopiskiem „Katedra w Jolo”: Misyjne Drogi, ul. Ostatnia 14, 60-102 Poznań, Nr konta PL: 18 1020 4027 0000 1202 0031 7198.

 

za: Misyjne.pl/Michał Jóźwiak