28 czerwca| Wiadomości

Światowy Dzień Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów

Kościół katolicki obchodzi Światowy Dzień Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów. Każdego roku uroczystość przypada w święto Najświętszego Serca Pana Jezusa, które […]

Kościół katolicki obchodzi Światowy Dzień Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów. Każdego roku uroczystość przypada w święto Najświętszego Serca Pana Jezusa, które obchodzone jest zawsze w piątek po oktawie Bożego Ciała. Światowy Dzień Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku, ustanowił go papież Jan Paweł II.

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa – obchodzona w piątek po zwyczajowej oktawie Bożego Ciała – ustanowiono w Kościele w następstwie objawień Chrystusa, z których najsławniejsze odbyło się 16 czerwca 1675 św. Małgorzacie Marii de Alacoque (1647-90), francuskiej wizytce z Paray-le-Monial. Jak wynika z aktów sprawy kanonizacyjnej, Chrystus wyznał wówczas zakonnicy, że bolą Go grzechy i bluźnierstwa ludzkości, najbardziej jednak niewierność tych, którzy poświęcili się Jemu, szczególnie księży.

Kult Serca Jezusowego rozwinął się w Polsce jeszcze przed objawieniami św. Małgorzaty Marii Alacoque. Liturgiczne święto Boskiego Serca Pana Jezusa ustanowił w 1765 r. papież Klemens XIII. Był to przywilej tylko dla Polski, dla ówczesnego Królestwa Polskiego i jednej Konfraterni Najświętszego Serca w Rzymie. W ten sposób Stolica Apostolska odpowiedziała na memoriał biskupów polskich z 1764 r. Na cały Kościół święto Serca Pana Jezusa rozszerzył papież Pius IX w roku 1856.

WYDARZENIA Czytaj więcej
NAJNOWSZE WPISY: