15 lipca| Wiadomości

Od dziś możesz telefonicznie zapytać o leki

Ministerstwo zdrowia uruchamia od dziś specjalną infolinię w sprawie dostępności do leków. Dzwoniąc pod bezpłatny numer Telefonicznej Informacji Pacjenta – […]

Ministerstwo zdrowia uruchamia od dziś specjalną infolinię w sprawie dostępności do leków. Dzwoniąc pod bezpłatny numer Telefonicznej Informacji Pacjenta – 800 190 590 będziemy mogli dowiedzieć się w której aptece dostępny jest potrzebny nam produkt.

Połączenia będą odbierać konsultanci Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Na stronie internetowej Ministerstwo zdrowia zamieściło instrukcję korzystania z infolinii. Zastrzegło, że konsultanci infolinii nie udzielają informacji o dawkowaniu leków, ich zamiennikach oraz nie rezerwują leków w aptece. Infolinia działa od poniedziałku do piątku, od godz. 8.00 do 18.00.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapewniał, że główne leki, których brakowało, są już w hurtowniach na terenie Polski i będą przekazywane do aptek. W najnowszym, opublikowanym w piątek przez MZ wykazie produktów zagrożonych brakiem dostępności, znalazły się 324 produkty.
W ubiegłym tygodniu Naczelna Izba Aptekarska alarmowała , że niedostępnych dla pacjentów jest prawie 500 leków stosowanych między innymi w chorobach tarczycy, cukrzycy, nadciśnieniu, astmie, POChP i alergii.