17 lipca| Wiadomości

Brazylia: 3 miliony pielgrzymów w Sanktuarium Boga Ojca

Ponad 3 miliony pielgrzymów, prawie 140 Mszy św., setki chrztów – tak przez 10 dni w Trindade w Brazylii obchodzono […]

Ponad 3 miliony pielgrzymów, prawie 140 Mszy św., setki chrztów – tak przez 10 dni w Trindade w Brazylii obchodzono uroczystość ku czci Boga Ojca Przedwiecznego. Jest to największe tego rodzaju święto na świecie. W uroczystościach był też polski akcent. Na ich rozpoczęcie na wieży zamontowano największy na świecie dzwon, wykonany właśnie w Polsce.

W brazylijskim mieście Trindade (w stanie Goiás) odbyła się kolejna uroczystość ku czci Boga Ojca Przedwiecznego. Przez 10 dni przez sanktuarium przewinęło się 3 miliony 200 tysięcy pielgrzymów. Tradycyjna uroczystość dla uwielbienia Boga Ojca Przedwiecznego jest największym wydarzeniem religijnym w regionie centralno-zachodniej Brazylii i największym świętem tego rodzaju w świecie katolickim.

Uroczystościom przewodniczył arcybiskup Washington Luiz, który podkreślił w swoim wystąpieniu: „Zebraliśmy się tutaj jako Kościół w XXI wieku. Nabożeństwo zainicjowane tyle lat wstecz jest elementem, który uzewnętrznia poczucie i podtrzymywanie jedności naszego ludu. Wzrusza bardzo widok tłumu wiernych przemierzających drogą pielgrzymów, a w szczególności duża liczba młodzieży, pragnących uczestniczyć w tym wielkim świętowaniu. Spotykamy się tutaj jako bracia w Domu Ojca, dlatego też nasze serce wyraża radość i wdzięczność”.

Na zakończenie obchodów abp Washington Cruz, ordynariusz diecezji Goiânia ogłosił rok jubileuszowy z okazji 180 lat czczenia Boga Ojca Przedwiecznego (od 7 lipca br. do 6 lipca 2020 r.) w Trindade. Na podstawie dekretu ordynariusza podczas roku jubileuszowego pielgrzymi będą mogli uzyskać odpust zupełny lub cząstkowy. Z okazji rozpoczętego jubileuszu zaprezentowano pielgrzymom specjalnie wydany znaczek pocztowy. Artysta, który wykonał projekt Silvio Morais, umieścił kilka elementów wskazujących na przyszłość kultu Boga Ojca Przedwiecznego.

Tegorocznemu odpustowi towarzyszyła zachęta: „Bądźcie świętymi, jak wasz Ojciec jest Świętym” . Podczas dziesięciu dni świętowania odprawionych zostało 139 Mszy św., 45 nowenn, 18 spotkań różańcowych, 11 procesji, jak też setki chrztów, spowiedzi i czuwań modlitewnych.

Przed uroczystościami, na stumetrowej wieży, został zainstalowany dzwon. Został on wykonany w Polsce z cyny i brązu i nosi nazwę „Vox Patris” (Głos Ojca). Ma 4 metry wysokości, 4,5 metra średnicy i waży 55 ton. Do jego uruchomienia służą zainstalowane cztery silniki. Jak mówił Piotr Olszewski, właściciel odlewni dzwonów, prace nad wykonaniem kolosa trwały blisko cztery lata. Aktualnie jest to największy dzwon na świecie. Do tej pory największy dzwon znajdował się w mieście Gotemba, w Japonii.

 

Źródło: Radio Watykańskie