30 lipca| Wiadomości

Nawrócenie ekologiczne jest pilnie potrzebne

Wczoraj nasza planeta wyczerpała swoje zasoby za cały 2019 rok. Od dziś człowiek zatem będzie żył jakby „na kredyt”. Te […]

Wczoraj nasza planeta wyczerpała swoje zasoby za cały 2019 rok. Od dziś człowiek zatem będzie żył jakby „na kredyt”. Te alarmujące dane napływają z ustaleń organizatorów obchodzonego wczoraj Dnia Wyczerpania Zasobów Ziemi. W obecnym roku wypadł on właśnie wczoraj, czyli 29 lipca. Data ta stanowi niechlubny rekord, gorszy niż w poprzednich latach.

Ta sytuacja coraz bardziej zubaża ziemię oraz niszczy równowagę zarówno samej natury jak i rzutuje na przyszłość ludzkości. Opamiętanie i zmiana kierunku rozwoju nadal jest jednak możliwa. Mówi Alfonso Cauteruccio, przewodniczący Greenaccord, włoskiej organizacji pozarządowej o inspiracji chrześcijańskiej, która powstała w 2002 roku i stawia sobie za cel uwrażliwianie na tematy środowiskowe.

Cauteruccio – jesteśmy pokoleniem cykad, a nie mrówek

“ Jesteśmy jakby pokoleniem cykad, nie mrówek, w znaczeniu, że przesadzamy mocno z konsumizmem i nie zachowujemy umiaru, którego bardzo potrzebuje nasza planeta – podkreślił w wywiadzie dla Radia Watykańskiego Alfonso Cauteruccio. – Człowiek nie wnosi dzisiaj pozytywnego wkładu – szybko wyczerpuje zasoby ziemi. Aby zaspokoić wybujałe potrzeby należałoby mieć do dyspozycji prawie dwie planety. Konsumujemy blisko dwa razy ponad to, czego potrzebujemy. Zubażamy ziemię we wszystkich wymiarach. Ale z naturą, jak mówi Papież, nie można żartować. Ona nie daje możliwości odpokutowania. To, co jest ważne, to wzrost poczucia osobistej odpowiedzialności każdego z nas. Papież nazywa to nawróceniem ekologicznym. To droga prowadząca do zmiany mentalności, naszego sposobu działania każdego dnia. ”

źródło: Radio Watykańskie