7 sierpnia| Wiadomości

Prace w katedrze Notre-Dame zostaną wznowione

Prace remontowe w katedrze Notre-Dame w Paryżu zostaną wznowione 12 sierpnia, poinformowały władze regionu Île-de-France. Z powodu dużego skażenia ołowiem […]

Prace remontowe w katedrze Notre-Dame w Paryżu zostaną wznowione 12 sierpnia, poinformowały władze regionu Île-de-France.

Z powodu dużego skażenia ołowiem zostaną wdrożone szczególne środki ostrożności. Zainstalowane zostaną nowe, większe stacje odkażające i kabiny natryskowe, które zwiększą bezpieczeństwo robotników. Zaplanowano również dla nich specjalne szkolenia. W tym samym czasie będzie pracować najwyżej 30-40 osób, a nie 60-70 jak wcześniej.

Pożar w katedrze Notre-Dame wybuchł 15 kwietnia wieczorem. Ogień pojawił się najpierw na strychu a następnie rozprzestrzenił się na pozostałą część dachu. Z ogniem do godziny 3 rano walczyło kilkuset strażaków. Ostatecznie udało się uratować główną konstrukcję świątyni i dwie wieże.

Aby to miejsce nadal mogło być miejscem kultu, na placu przed świątynią stanie niewielkich rozmiarów sanktuarium maryjne, w którym znajdzie się kopia figurki Matki Bożej, cudownie ocalałej z pożaru – zapowiada ks. Patrick Chauvet, rektor katedry.

Architekci z całego świata od wielu miesięcy mnożą projekty tej prowizorycznej budowli, która miałaby stanąć na placu przed katedrą i pełnić rolę tymczasowej świątyni. W czerwcu francuski architekt Armel Joly zaproponował respektującą środowisko konstrukcję z drewna. Najnowszy projekt to mająca 75 metrów długości budowla z drewna i plastiku autorstwa amerykańskich architektów. Archidiecezja paryska jednak dementuje: żaden z projektów nie został przedstawiony władzom archidiecezji ani przez nie zaakceptowany.

źródło: EKAI