28 sierpnia| Wiadomości

Asyż: przygotowania do forum młodych o ekonomii Franciszka

W marcu przyszłego roku na zaproszenie Papieża Franciszka młodzi ekonomiści i przedsiębiorcy poniżej 35 roku życia przybędą do Asyżu, aby […]

W marcu przyszłego roku na zaproszenie Papieża Franciszka młodzi ekonomiści i przedsiębiorcy poniżej 35 roku życia przybędą do Asyżu, aby wypracować wspólnie nowy model ekonomii. Przygotowania to tego wydarzenia już się rozpoczęły. Poprzedzają je różne seminaria i warsztaty. Na oficjalnej stronie pod hasłem „Ekonomia Franciszka” zgłosiło się już 2 tys. uczestników.

Reprezentują oni 45 krajów świata. Są wśród nich m.in. przedstawiciele Japonii, Angoli, Brazylii, Stanów Zjednoczonych, Arabii Saudyjskiej, Portugalii oraz Kuby. Spotkanie zainspirowane przez Papieża Franciszka jest obecne na platformie web oraz w mediach społecznościowych: na Facebooku, Instagramie, Twitterze, YouTube oraz Flicku. Wydarzenie jest pomyślane jako przestrzeń dla wysłuchania młodych, a jego celem jest danie impulsu nowej światowej gospodarce, bardziej sprawiedliwej, zrównoważonej, z główną rolą tych, którzy pozostają dzisiaj na marginesie. O założeniach spotkania w Asyżu mówi jego dyrektor naukowy Luigino Bruni:

“ Ekonomia Papieża Franciszka łączy razem kilka elementów – to ekonomia Franciszka z Asyżu, nie przypadkiem spotkanie odbędzie się w tym mieście. Nie zapominajmy, że to wszystko zrodziło się, ponieważ Papież napisał list zwołujący młodych ludzi: «oczekuję na was w Asyżu, aby wypracować z wami pakt dla nowej ekonomii». A zatem jest to ekonomia w duchu Franciszka z Asyżu. Następnie jest to ekonomia Papieża Franciszka wyrażająca się przez to, co powiedział w ostatnich latach, szczególnie poprzez Laudati si, Evangelii gaudium, czyli podkreślenie znaczenia środowiska, pokoju oraz stworzenia – zaznacza Bruni. – Jest to też ekonomia, która dopiero się zrodzi, ponieważ do tej pory ekonomia Franciszka jeszcze nie istnieje. Nie spotykamy się w Asyżu, aby pracować nad czymś, co zostało już określone. To jest proces, który rozpoczyna się w tych miesiącach, a kulminacyjny moment będzie miał miejsce w marcu w Asyżu, aby następnie dalej się rozwijać. Papież mówi, że nie chodzi o przestrzeń, którą należy zająć, ale o proces, który należy uruchomić. To ziarno, które przyniesie owoc w czasie. ”

Źródło: Radio Watykańskie