28 sierpnia| Wiadomości

Muzyczny rajd rowerowy

Jutro i pojutrze drogami Małopolski przejedzie „CykloFonia”. Jest to unikatowe i nowatorskie zderzenie sportu i turystyki muzycznej. Impreza połączona będzie […]

Jutro i pojutrze drogami Małopolski przejedzie „CykloFonia”. Jest to unikatowe i nowatorskie zderzenie sportu i turystyki muzycznej. Impreza połączona będzie z edukacją kulturalną i artystyczną. Celem tego wydarzenia jest promocja aktywności fizycznej i zestawienie jej ze sztuką wysoką poprzez udział w planowanym performance rowerowo-muzycznym. Będzie to niepowtarzalna forma zachęcania do korzystania z dostępnej infrastruktury rowerowej w regionie Małopolski, jej walorów przyrodniczych, ale także kulturowych poprzez rozwój koncepcji turystyki muzycznej. W tym znaczeniu aktywność fizyczna oraz jednoczesne obcowanie z kulturą staną się wzajemnie przenikającymi elementami wielopłaszczyznowego rozwoju odbiorców projektu. W ramach „CykloFonii” promowane będą turystyczne atrakcje regionu południowo-wschodniej Małopolski, szczególnie nowo powstała trasa rowerowa Velo-Dunajec, którą ma przebiegać rajd rowerowy z Tarnowa, przez Stary Sącz, Krościenko nad Dunajcem do Zakopanego.

Podczas Rajdu odbędzie się 6 wykonań „Bryzy – ulotnej akcji na 111 rowerzystów” („Eine Brise – Flüchtige Aktion für 111 Radfahrer”) autorstwa Mauricio Kagela, po 3 każdego dnia: 29 sierpnia 2019 r. w Tarnowie, Nowym Sączu i Starym Sączu 30 sierpnia 2019 r. w Łącku, Nowym Targu i Zakopanem. Czym jest owa ulotna akcja na 111 rowerzystów? Uczestnicy są zorganizowani w grupę szerokości około 5 metrów i długości około 150 metrów. Gdy nadjeżdżają, mijają i oddalają się od obserwatorów, wykonują jednocześnie określoną sekwencję ustalonych wcześniej wydarzeń dźwiękowych (dźwięk dzwonka, gwizdy, śpiew, klaskanie, szum itp.). Cała akcja trwa krótką chwilę. W swej kombinacji kontrastów: sztuka/sport, dźwięk/muzyka, wolność/dyscyplina – Bryza przestawia rozważania Kagela na temat konwencji. 31 sierpnia 2019 r. o godz. 17:00 w Zakopanem w hotelu „Belvedere” odbędzie się koncert na finał poprzedzony konferencja prasową o godz.16:00. Wystąpi Wakacyjna Orkiestra CykloFonii czyli muzycy, którzy wzięli udział w rajdzie.

Wydarzenie poprzedzi rozpoczynający się 7 września XI Międzynarodowy Festiwal „Muzyka Na Szczytach” (Zakopane, 7-14 września 2019 r.).

Więcej informacji na stronie: www.muzykanaszczytach.com

źródło: Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem