14 października| Wiadomości

Są pierwsze wyniki wyborów

Według wyników late poll po wczorajszych wyborach do parlamentu RP, ich zwycięzcą jest Prawo i Sprawiedliwość. Dotychczasowa partia rządząca zdobyła […]

Według wyników late poll po wczorajszych wyborach do parlamentu RP, ich zwycięzcą jest Prawo i Sprawiedliwość. Dotychczasowa partia rządząca zdobyła 43,6 procent głosów, drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z 27,4 procent głosów, trzecie Sojusz Lewicy Demokratycznej z wynikiem 12,4 procent, czwarte Polskie Stronnictwo Ludowe – 9,1 procent, a piąte – Konfederacja, uzyskując 6,4 procent.

Gdyby wyniki te się potwierdziły, to PiS otrzyma 239 mandatów, KO 131, SLD 46, PSL 30, a Konfederacja 13.

W mediach podczas wyborów słyszymy pojęcia exit poll i late poll – czym one są?  Sondaż exit poll jest przeprowadzany jeszcze w trakcie głosowania. Wyborcy, zaraz po wyjściu z lokalu wyborczego, zdradzają ankieterom, na kogo oddali swój głos. Sondaż late poll przeprowadzany jest natomiast już po zakończeniu głosowania. Po zamknięciu lokali wyborczych ankieterzy odwiedzają losowo wybrane obwodowe komisje wyborcze, gdzie zbierają informacje na temat cząstkowych wyników wyborów. Na podstawie tych danych, po kilku godzinach ustalany jest szczątkowy rezultat głosowania.

Dziś zliczane są faktyczne głosy z lokali wyborczych w całym kraju. Na oficjalne wyniki wyborów trzeba poczekać co najmniej do wieczora, a być może i do wtorkowego poranka.