21 kwietnia| Artykuły

To ci się przyda! TOP 18 praktycznych umiejętności, cz. 1.

Niedawno pisaliśmy o Joshu Kaufmanie (tutaj >>), który zauważył, że do nauki pewnych umiejętności w sposób satysfakcjonująco-podstawowy wystarczy 20 godzin […]

Niedawno pisaliśmy o Joshu Kaufmanie (tutaj >>), który zauważył, że do nauki pewnych umiejętności w sposób satysfakcjonująco-podstawowy wystarczy 20 godzin zorganizowanej nauki. Dziś parę podpowiedzi, na co ten czas przeznaczyć.

Z pewnością jest kilka umiejętności, na których naukę w normalnych okolicznościach nie mamy zbytnio czasu. Być może obecny czas to dla nas szansa na nadrobienie zaległości? W poniższym zestawieniu znajdziesz rzeczy praktyczne i tematyczne, a także ogólne zdolności ułatwiające lepsze i bardziej świadome życie. Zaczniemy od tych na pozór najbanalniejszych.

1. Dbanie o dom (sprzątanie, pranie, prasowanie itp.)

Łeee, takie sprawy mnie nie dotyczą – możesz w pierwszym momencie pomyśleć. Nie masz jednak nawet pojęcia, jak szybko przyjdzie czas, gdy nabycie tych prostych umiejętności (i nawyków!) bardzo ułatwi ci życie. Nawet jeśli lubisz swój „artystyczny nieład” to już wkrótce może okazać się, że twój współlokator w akademiku, albo przyszła żona mają inne podejście do tego tematu. Podstawowa wiedza, jakich środków chemicznych używać i do czego, jak włączyć pranie, żeby go nie zniszczyć, albo jak wyprasować koszulę, żeby jej nie spalić, przydadzą ci się na pewno! A ile zyskasz, jeśli w aktualnym czasie poprosisz mamę o naukę tych umiejętności? Na pewno będzie dumna i szczęśliwa.

2. Szycie

Śmiejesz się? Niepotrzebnie. Nawet w poradnikach surwiwalu znajdziesz często fragment na ten temat. Jeśli twardziel jedzący surowego węża nie przekona cię do nauki tej prostej umiejętności, to może zrobi to twoja dziewczyna, gdy zawstydzisz się prosząc ją o pomoc z przyszyciem zerwanego guzika. A wiedz, że guziki lubią się urywać właśnie wtedy, gdy nie masz czasu na naukę posługiwania się igłą i nitką.

3. Gotowanie

I nie liczy się zagotowanie wody w czajniku! Gotowanie może być sztuką, a już na pewno dobrym zawodem, ale w domu przydaje się równie bardzo. Coś w końcu trzeba jeść. Zrób listę dań jakie lubisz, obejrzyj parę tutoriali na YouTube i do dzieła! Możesz zacząć od najprostszych rzeczy, choćby od dobrego tosta, jajecznicy, czy kotleta z ziemniakami. Na pewno twoje eksperymenty będą mile widziane w domu, zwłaszcza teraz, w czasie izolacji. Kiedy będziesz mieć lepszy czas do nauki takich rzeczy?

4. Strzyżenie

W internecie pojawił się jakiś czas temu mem o dobrze przystrzyżonym mężczyźnie, który dostał we Włoszech mandat za korzystanie w czasie obostrzeń z usługi fryzjera. Zdradziła go ładna buzia. Dostało się też działającemu we fryzjerskim podziemiu usługodawcy. Tymczasem w podstawowym zakresie możesz nauczyć się strzyżenia (przynajmniej męskiego) w domowym zaciszu. Niekoniecznie zaczynaj od najprostszych fryzur, jak w poradzie z gotowaniem. Łysa głowa nie każdemu pasuje. Jednak maszynka do włosów to nie prom kosmiczny i szybko opanujesz jej działanie. I zaoszczędzisz na fryzjerze! W czasie izolacji masz też możliwość wielokrotnego próbowania i poprawiania swoich błędów. Włosy rosną same.

5. Naprawy domowe

Pamiętasz, jak wyżej ucieszyłeś mamę, że spytałeś ją, jak nastawić pranie? Ojciec będzie chodzić jak paw, gdy poprosisz go, czy możesz pomóc mu w drobnych naprawach w mieszkaniu (wybaczcie uproszczenie i stereotypowy wzór ról w rodzinie). Nie brak memów o facetach narzekających, że teraz mają więcej pracy, niż gdy chodzili do roboty. Remonty, naprawy, zapchane zlewy, regulacje drzwiczek we wszystkich szafach w domu… Wesprzyj tatę i naucz się czegoś przydatnego.

6. Podstawowy serwis samochodowy

Podobnie jak wyżej, możesz teraz nauczyć się kilku rzeczy o samochodzie. Jeśli ktoś w Twojej rodzinie zna się na rzeczy może wprowadzi cię nawet w meandry bardziej skomplikowanych napraw, ale już zwykłe, eksploatacyjne serwisy będą cenne. Sprawdzenie i wymiana oleju, żarówek, wycieraczek, czy nawet kół (jeśli mamy pewność, że są dobrze wyważone) to proste, samodzielne czynności, na których sporo zaoszczędzisz, mając własny samochód. Mając więcej czasu i trochę pieniędzy, możesz pokusić się nawet o drobne poprawki lakierniczo-blacharskie!

7. Szybkie czytanie

To już sztuka nietuzinkowa. Mimo kultury obrazkowej, czytanie ciągle jest do życia niezbędne, a w dobie fake newsów paradoksalnie musimy czytać więcej źródeł, żeby dotrzeć do prawdy. Szybkie czytanie ze zrozumieniem to świetna umiejętność, oszczędzająca nam wiele czasu.

8. Szybkie pisanie na klawiaturze

Dokładnie tak, jak wyżej – to umiejętność bardzo przyspieszająca nasze codzienne funkcjonowanie. Pisanie praktycznie w takim tempie jak słyszymy czy myślimy? To możliwe. Poszukaj instruktaży w sieci, ułóż palce prawidłowo na klawiaturze i zaczynaj!

9. Język obcy

Chodź to nieco bardziej wymagająca umiejętność, podstawy języka, przynajmniej w mowie, opanować możesz dość szybko. Teraz, gdy gospodarka zaciągnęła ostro hamulec bezpieczeństwa, a łańcuchy dostaw poprzerywały się, nieocenione będą umiejętności językowe. Nawet dzięki podstawom angielskiego, niemieckiego, czy rosyjskiego ułatwisz sobie znalezienie pracy, gdy rynek się reaktywuje.

10. Pisanie

Może zanim o języku obcym, warto było zachęcić cię najpierw do doszlifowania pisania po polsku? Nie chodzi o wybitną poezję czy literaturę, ale znajdziesz sporo tutoriali jak dobrze pisać podania, wypracowania, projekty czy choćby bloga, na którym będziesz mógł wyrazić siebie w przestrzeni publicznej i zdobywać kontakty. To bardzo pomocne.

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.