9 czerwca| Wspólnota

Zakończył się I. Zjazd Duszpasterzy Młodzieży i Powołań Zakonów Męskich

Zakończył się I. Zjazd Duszpasterzy Młodzieży i Powołań Zakonów Męskich. 3 dni spotkania obfitowały w konferencje i modlitwę. Nie zabrakło również przestrzeni do spotkania się.

Drugi dzień zjazdu był bogaty w treść. Uczestnicy rozpoczęli dzień od jutrzni, a następnie koncelebrowali Mszę Świętą, której przewodniczył ks. bp Marek Solarczyk. Święty Paweł mówi, o tym, że myć „tak”. Wszystko ma być bardzo jasne , precyzyjne i konkretne – po prostu ma być boże. I to jest ten fundament od, którego warto zacząć jeżeli chodzi o nas, że my chcemy być na tak. Chcemy być oddani i zawierzający wszystko Panu Bogu – mówił przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży przy KEP. Można by przywołać słowa, które są w liturgii sakramentu chrztu dziecka. Przyjmijcie światłość Chrystusa. Podtrzymywanie tego światła powierza się wam bracia i siostry, aby wasze duchowe dzieci postępowały zawsze jak dzieci światłości. – zakończył bp Marek Solarczyk.

W kolejnych blokach duszpasterze wysłuchali czterech konferencji. Ich tematy to: „Młodzi a wolność”, „Towarzyszenie młodzieży”, „Potrzeby młodzieży” oraz „Co duszpasterz młodzieży powinien mieć w głowie”. Konferencje zostały wygłoszone przez 3 ojców z różnych zgromadzeń a także panią psycholog.

Księża mieli również możliwość podzielenia się swoim doświadczeniem i pomysłami na to, jak docierać dzisiaj do młodzieży, podczas pracy w grupach, między konferencjami.

9.07 to ostatni dzień spotkania. W środę duszpasterze przejdą szkolenia z zakresu z profilaktyki przemocy seksualnej wobec dzieci i młodzieży z zakresu formalnego i prawnego przygotowania wyjazdu dla młodzieży wraz z określeniem wymagań jakie ośrodki powinny spełniać.

Duszpasterze opuścili spotkanie bardzo umocnieni i gotowi do dalszej pracy i współpracy. Został ustalony również termin kolejnego spotkania na listopad bieżącego roku.

Dziękujemy Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich za patronat i rozpropagowanie wydarzenia wśród przełożonych. Bez tej pomocy spotkanie nie mogłoby się odbyć na tak dużą skalę.

Zobacz zdjęcia z wydarzenia

Zapraszamy do wysłuchania kazania bpa Marka Solarczyka.

Marcin Szuścik

Członek ekipy biura NINIWY. Młody mąż i ojciec. Uczestnik wypraw NINIWA Team. Triathlonista amator.