Wojna w Ukrainie – działania pomocowe NINIWY [RAPORT]
W związku z rosyjską agresją na Ukrainę, jako Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, angażujemy się w pomoc na wielu frontach. Jest to możliwe dzięki wsparciu wielu osób. Przedstawiamy krótki raport z dotychczasowych działań.
Uchodźcy w OCM NINIWA
W Oblackim Centrum Młodzieży NINIWA w Kokotku schronienie znalazło 110 osób z różnych regionów Ukrainy. To głównie matki z dziećmi. Uciekając przed wojną niektórzy przyjechali pociągiem, część grupy dostała się do granicy z Polską autobusami. Pierwszą rzeczą po podróży jest dla wielu odpoczynek oraz adaptacja w nowym miejscu, dlatego ważne jest stworzenie stałego rytmu życia. Przez cały czas z grupą przebywają polscy opiekunowie. Uczestnicy wypraw rowerowych NINIWA Team prowadzą zajęcia sportowe dla dzieci, aerobik dla mam, odprawiana jest Eucharystia. Ta oferta będzie sukcesywnie rozwijana tak, by nasi goście czuli sprawczość. Rozwijamy współpracę z lokalnymi instytucjami wspierającymi rodzinę, by odpowiadać na potrzeby, które będą pojawiać się z czasem. Dziękujemy również za ogrom życzliwości i darów (m. in. pralki, odkurzacze, suszarki na pranie i wiele innych potrzebnych rzeczy) od ludzi, dzięki którym możemy zapewnić jak najlepsze warunki pobytu w naszym ośrodku.
Nasi nowi, ukraińscy przyjaciele są już z nami!
Bus NINIWY w Ukrainie
Znany i lubiany bus NNINIWY, który długo służył w Kokotku i naszej młodzieży obecnie znajduje się na Ukrainie. Jego pierwszym zadaniem było zawiezienie darów z Katowic do oblackich parafii, m.in. do Tywrowa. Aktualnie bus używany jest do transportu osób z terenów Ukrainy do Polski.
Wolontariat Misyjny na granicy
Członkowie Wolontariatu Misyjnego NINIWA, w niedzielę 6.03, po wieczornej Mszy świętej na Katowickiej Koszutce wyruszyli na przejście graniczne w Hrenbennem. Już w poniedziałek o 8:00 rano, rozpoczęli swoją służbę. Do zadań wolontariuszy należy służba w „Namiotach nadziei Caritas”. Polega ona na przyjmowaniu uchodźców, przygotowywaniu ciepłych posiłków, kierowaniu uchodźców do punktów recepcyjnych i szereg innych zadań, które wymusza służba w trakcie kryzysu humanitarnego. Chcielibyśmy, aby w każdy poniedziałek, kolejna pięcioosobowa grupa wolontariuszy rozpoczynała swój pięciodniowy dyżur na jednym z przejść granicznych. Jeśli chcesz pomóc napisz: dominik.ochlak@niniwa.pl lub zadzwoń: o. Dominik Ochlak – +48 502 412 390
Poszukujemy wolontariuszy do pomocy na granicy

Marcin Szuścik
Członek ekipy biura NINIWY. Młody mąż i ojciec. Uczestnik wypraw NINIWA Team. Triathlonista amator.