5 sierpnia| NINIWA Team

Operacja MIR, dzień 4. Litwo, ty jesteś jak… Ukraina!

Po czterech dniach drogi około 15:30 przełamaliśmy pierwszą granicę. Polsko-litewską.

Kolejny poranek rozpoczynamy – jak zwykle – o 5:00 rano. Tym razem funkcję budzika pełni niebanalna piosenka „Kolorowych jarmarków” w wykonaniu Maryli Rodowicz oraz kilku śmiałków, którzy bohatersko wstają 5 min przed czasem i zachrypniętym głosem dają popis swoich wokalnych umiejętności.

Na pierwszym dystansie (66 km) toczymy się przez dzikie pola, łąki, lasy… Wiadomo – Podlasie. Nie obywa się bez spadających bidonów, odpinających się sakw i strzelających ekspanderów. Dzień jak co dzień. Dodatkowo, omijając przeszkody na drodze, Górnik spektakularnie (sic!) skacze nad nimi rowerem. Grupa jest zachwycona niebanalnymi popisami Sławka. Docieramy do Augustowa. Szybkie zakupy, porządna warstwa kremu z filtrem UV na twarz i pędzimy dalej.

Ostatni przystanek w Polsce spędzamy nad urokliwym jeziorem. Orzeźwiająca kąpiel, obiad oraz leżakowanie rekompensują monotonny 50-kilometrowy dystans po dość ruchliwej drodze krajowej.

Operacja MIR – Nordkapp 2022, dzień 4 [ZDJĘCIA]

Wjeżdżając na Litwę, zauważamy uderzające podobieństwo do ukraińskiego krajobrazu, jaki zapamiętaliśmy z zeszłorocznej wyprawy: mnóstwo lasów, pól uprawnych i łąk. Nie brakuje też wzniesień i podjazdów. Lekko senni, ze świadomością dnia skróconego o całą godzinę z uwagi na strefę czasową, pędzimy przez kolejne 50 km, starając się odmachiwać wszystkim kierowcom i przechodniom, którzy witają nas serdecznym uśmiechem lub klaksonem.

Ostatni postój spędzamy przy dość sporym markecie. Zaopatrzeni w prowiant na kolację, ruszamy na nocleg i… dętka. Szybka wymiana i pędzimy dalej. Równie szybko znajdujemy miejsce na nocny spoczynek w pobliskiej wsi u niezwykle gościnnych gospodarzy, którzy witają nas bardzo serdecznie, oferując pomidory, wrzątek i wszystko inne, co potrzebujemy (WC).

Najedzeni, zadowoleni i wdzięczni za otrzymane dobro, prędko zasypiamy.

Klaudia Stęchły

Bilans dnia:

  • 178 km
  • średnia prędkość: 20,7 km/h
  • suma przewyższeń: 863 m
  • 1 dętka

Nocleg: Mikłusiany, Litwa

Przejechanych kilometrów do tej pory: 715

WYDARZENIA Czytaj więcej
PRZECZYTAJ TAKŻE