Najpopularniejsze piosenki filmowe wszech czasów – TOP 15 [POLSKA]

Osobna kategoria. Wybaczcie, będę subiektywny. Prezentuję TE piosenki z polskich filmów (oczywiście, że seriali też!), które dla mnie osobiście są top of the top. Ale nie mam najmniejszych złudzeń, że moja selekcja pokryje się w większości z odczuciami reszty naszej biało-czerwonej, młodej społeczności.

Większość z propozycji, które za chwilę poznacie, powstało w czasach, kiedy niejednego/niejednej z Was na świecie nie było. Nie szkodzi. Dobra piosenka (z filmową włącznie) jest ponadczasowa. Jedziemy!


Zobacz również:

Najpopularniejsze piosenki filmowe wszech czasów – TOP 15 [ŚWIAT]


Dobre, bo polskie

Pamiętam czasy, kiedy kupowało się jeszcze kasety magnetofonowe. O, takie:

No i wkładało się takie plastikowe pudełko do magnetofonu kasetowego. O, takiego:

I grało pięknie. I kupiłem sobie kiedyś taką kasetę magnetofonową, co się nazywała Polska muzyka filmowa. I wkładałem do magnetofonu, i puszczałem do znudzenia. Wtedy zrozumiałem, jaka ta polska muzyka filmowa jest genialna. I ta bez śpiewania, i ta ze śpiewaniem – czyli piosenki. Często takie, które wyskoczywszy z filmu, zaczęły żyć swoim własnym życiem. Nieraz stając się popularniejsze niż film, do którego powstały.

Idę w zakład, że znamy niejedną piosenkę, nie mając pojęcia, z jakiego pochodzi filmu. Ani nawet, że w ogóle z filmu pochodzi. A to, że nie mamy pojęcia, kto daną znaną piosenkę stworzył, dziwi najmniej. Nadrabiamy te zaległości. Przed nami subiektywna lista 15 najpopularniejszych polskich piosenek filmowych z pigułką wiedzy na ich temat.

1. Ach śpij kochanie, 1938

Najpopularniejsza polska kołysanka wszech czasów. Bezdyskusyjnie. Z filmu Paweł i Gaweł, z muzyką Henryka Warsa do słów Ludwika Starskiego. Po raz pierwszy wykonana przez duet legend polskiego kina – Adolfa Dymszę i Eugeniusza Bodo.

2. Wojna domowa, 1965

Czarno-biały serial komediowy o rodzinnych i międzyrodzinnych perypetiach pokoleniowych w reżyserii Jerzego Gruzy. Przebojową piosenkę napisał do niego Jerzy Matuszkiewicz do słów Ludwika Jerzego Kerna. Kto śpiewa? Dobre pytanie. Nie wiadomo. Serio. Ten numer to tak zwana zbiorówka, czyli coś śpiewane od początku do końca przed grupę/chór osób. Jak tu. Ładnie, równo, czysto i na głosy.

3. Ballada o pancernych, 1967

Czapki z głów. Łzy sentymentu na policzki. Uszy w stan gotowości. Piosenka pochodząca z najbardziej chyba kultowego polskiego serialu Czterej pancerni i pies. Kultowość tego numeru to 110/100.

Ballada o pancernych (bardziej znana jako Deszcze niespokojne) została skomponowana przez Adama Walacińskiego do słów Agnieszki Osieckiej. Zaśpiewana przez melancholijno-dostojnego do granic możliwości Edmunda Fettinga.

Czterej pancerni, czyli Janek, Olgierd, Gustlik i Grzesiek, byli wtedy takimi trochę polskimi Beatlesami. Pierwszy nasz boysband, na punkcie którego Polacy dostali fioła. Film jest historycznym kłamstwem, bo jednym czołgiem nie da się wygrać wojny, a Rosja nigdy nie była największym przyjacielem Polski. Ale i tak, w ramach historical fiction, wciąż ogląda się to bardzo przyjemnie.

4. Róża i bez, 1969

Najpogodniejszy film wojenny, jaki znam. Jak rozpętałem II wojnę światową. Bo to komedia o totalnie odjechanych przygodach szeregowca Franka Dolasa z brawurową rolą Mariana Kociniaka.

Z tymi tytułami znanych piosenek filmowych często jest error, bo mało kto kojarzy te tytuły oficjalne. Tak jest i tu. Numer nazywa się Róża i bez, ale ludzie kojarzą to jako Jak rozpętałem II wojnę światową.

Słowa: Andrzej Czekalski, muzyka: Jerzy Duduś Matuszkiewicz, wykonanie oryginalne: Andrzej Żarnecki.

5. Ballada o Tolku Bananie, 1973

Sztos. Piosenka legenda. Film też. Czarno-biały. Dla młodych i o młodych. Z plejadą dziecięcych aktorów tamtych lat: Filip Łobodziński, Henryk Gołębiewski, Jacek Zejdler, Sergiusz Lach i inni.

Do dzisiaj oglądam odcinki tego serialu z mokrymi oczami. Turbo sentyment po prostu się odpala. Piosenka nazywa się Ballada o Tolku Bananie. Muzykę napisał Jerzy Duduś Matuszkiewicz (znowu on?!). Słowa: Adam Bahdaj – to ten, co napisał książkę, na kanwie której powstał film. Znów nie wiadomo, kto śpiewa. Kolejna zbiorówka. Jakaś młoda ekipa.

6. 40 lat minęło, 1974

Czterdziestolatka chyba wszyscy kojarzą. Kultowa rola Andrzeja Kopiczyńskiego. Zresztą tam wiele kultowych ról było. Że wspomnę Annę Seniuk, Irenę Kwiatkowską czy Romana Kłosowskiego.

Piosenka wiodąca stała się standardem, evergreenem polskiej muzyki. Muzykę do słów Jana Tadeusza Stanisławskiego napisał kto? Oczywiście, że Duduś. Śpiewa niezastąpiony Andrzej Rosiewicz.

7. Kaczka dziwaczka, 1984

Akademia Pana Kleksa wygenerowała masę hitów okołodziecięcych. Ale akurat Kaczka dziwaczka najbardziej chyba wryła się w świadomość międzypokoleniową. Do klasycznego wiersza Jana Brzechwy muzykę popełnił Andrzej Korzyński. Śpiewa kilkuletni wówczas Mariusz Lipiński.

8. Marchewkowe pole, 1986

A to heca. Apolityczna, bo animowana wersja filmu O dwóch takich co ukradło księżyc, doczekała się fenomenalnej ścieżki dźwiękowej. O napisanie piosenek do filmu poproszono wówczas jeden z najbardziej hitogennych duetów w dziejach Polski: Andrzeja Mogielnickiego i Jana Borysewicza. Wykonywał wszystko oczywiście pod Borysewicza batutą Lady Pank.

Marchewkowe pole stało się hitem tak wielkim, że aż granym przez zespół na koncertach do dzisiaj.

9. Czekasz na tę jedną chwilę, 1993

Tytuł niewiele nam mówi. Ale jak napiszę: Wielka miłość, to już tak. Balladowy wyciskacz łez z filmu Uprowadzenie Agaty. Słowa: Bogdan Olewicz, muzyka: Seweryn Krajewski. Pierwotnie zaśpiewał kompozytor.

10. Pocałuj noc, 1995

Piosenka Varius Manx z filmu Młode wilki. Jak Varius Manx, to Robert Janson. Jak Varius Manx z 1995 roku, to Anita Lipnicka. Wielki przebój tamtych lat.

11. Kiler, 1997

Był czas, kiedy Elektryczne Gitary królowały na wszystkich listach przebojów. Teraz pałeczkę przejęły dzieci Kuby Sienkiewicza, autora Kilera, ukrywające się po nazwą Kwiat Jabłoni.

Z filmu pod tym samym tytułem:

12. Szczęśliwego Nowego Jorku, 1998

Piosenkę napisał Marek Kościkiewicz, ale zaśpiewał Robert Gadowski z akompaniamentem zespołu IRA. Fajny rockowy wałek, hit niejednego sezonu. Musieli chłopaki dużo słuchać U2…

13. Dumka na dwa serca, 1999

Z filmu Ogniem i mieczem w reżyserii Jerzego Hoffmana. Duet największych moim zdaniem ikon polskiej wokalistyki rozrywkowej, Edyty Górniak i Mietka Szcześniaka. Ależ oni tu młodzi. I piękni.

Słowa: Jacek Cygan, muzyka: Krzesimir Dębski.

14. Śpij, kochany, śpij, 1999

To jedna z najbardziej owocnych międzynarodowych kooperacji artystycznych. Kayah i Goran Bregowić. Ona słowa, on muzyka. Piosenka wykorzystana w filmie Operacja Samum.

15. Opowieść, 2001

Pochodząca ze ścieżki dźwiękowej do filmu Nigdy w życiu! piosenka napisana i wykonana przez Edytę Bartosiewicz, której jestem bezkrytycznym fanem. Piękna piosenka przebojowa.

Bonus

Na deser zostawiłem sobie piosenkę wiodącą z serialu 07 zgłoś się. Dlaczego nie wcześniej? Bo oficjalnie to temat instrumentalny. Ale tak piękny, że aż chce się go śpiewać. W filmie grał go saksofon albo nucił bez słów Grzegorz Markowski.

Jednak pewnego razu kompozytor, czyli Włodzimierz Korcz, poprosił swoją muzę, czyli Alicję Majewską, by go zaśpiewała. Zbigniew Stawecki napisał słowa, no i jest piosenka. Jedyny utwór, jaki znam, który zaczyna się od interwału nony małej (!).

Adam Szewczyk

Gitarzysta, kompozytor, aranżer, felietonista. Człowiek o wielkiej ciekawości świata patrzący na rzeczy racjonalnie i przez pryzmat wiary. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Wieloletni jej wykładowca.