1 września| Wiadomości

Franciszek przybył do Mongolii

Franciszek przybył do Mongolii. O godz. 9.51 czasu lokalnego samolot Airbus 330 włoskich linii lotniczych ITA z papieżem na pokładzie wylądował na Międzynarodowym Lotnisku Czyngis-chana w Ułan Bator. Papieska wizyta która potrwa do 4 września przebiega pod hasłem: „Razem mieć nadzieję”, co jak wyjaśniają organizatorzy wskazuje na podwójny charakter tej podróży. Franciszek odwiedza niewielką wspólnotę katolicką w tym kraju, a zarazem składa oficjalną wizytę państwową. Jest to 43. podróż zagraniczna papieża Bergoglio w czasie jego ponad dziesięcioletniego pontyfikatu.

U podnóża schodów samolotu papieża powitała minister spraw zagranicznych, Batmunkh Battsetseg. Młoda kobieta podała kubek z suchym jogurtem, którego kawałek Ojciec Święty zjadł.

Wśród witających byli m. in.: prefekt apostolski Ułan Bator kard. Giorgio Marengo, chargé d’affaires nuncjatury apostolskiej w Mongolii, ks. prałat Fernando Duarte Barros Reisa, biskup Ałmaty José Luis Mumbiela Sierra, przewodniczący Konferencji Episkopatu Azji Środkowej i ambasadorka Mongolii przy Stolicy Apostolskiej, Dawaasüren Gerelmaa.

Nie było żadnych przemówień. Oddano wojskowe honory. Minister spraw zagranicznych i papież pojechali do salonu VIP na krótką rozmowę.

Potem papież pojechał do Prefektury Apostolskiej w Khan Uul, jednej z dziewięciu dzielnic Ułan Bator, która będzie rezydencją papieża podczas pobytu w Mongolii.

Pierwszy dzień wizyty Franciszka jest przeznaczony na odpoczynek i aklimatyzację.

Jutro, 2 września, odbędzie się oficjalna ceremonia powitalna, spotkania z prezydentem, premierem i szefem parlamentu oraz audiencja dla przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego. O godz. 16 przewidziano natomiast wizytę w katedrze świętych Piotra i Pawła oraz spotkanie z duchowieństwem i animatorami duszpasterskimi.

W niedzielę, 3 września, Papież weźmie udział w ekumenicznym i międzyreligijnym spotkaniu w Teatrze Hun, a następnie odprawi Mszę św. w Steppe Arenie.

Ostatniego dnia wizyty Franciszek spotka się z działaczami organizacji charytatywnych oraz zainauguruje działalność ośrodka miłosierdzia w Ułan Bator.

W południe uda się w podróż powrotną do Rzymu.

Źródło: KAI