16 września| Rozważania Ewangelii

Rozważanie Ewangelii na sobotę, 16 września

Łk 6,43-49 Jezus powiedział do swoich uczniów: «Nie jest dobrym drzewem to, które wydaje zły owoc, ani złym drzewem to, […]

Łk 6,43-49

Jezus powiedział do swoich uczniów:

«Nie jest dobrym drzewem to, które wydaje zły owoc, ani złym drzewem to, które wydaje dobry owoc. Po owocu bowiem poznaje się każde drzewo; nie zrywa się fig z ciernia ani z krzaka jeżyny nie zbiera się winogron. Dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro, a zły człowiek ze złego skarbca wydobywa zło. Bo z obfitości serca mówią jego usta.

Czemu to wzywacie Mnie: „Panie, Panie”, a nie czynicie tego, co mówię? Pokażę wam, do kogo podobny jest każdy, kto przychodzi do Mnie, słucha słów moich i wypełnia je.
Podobny jest do człowieka, który buduje dom: wkopał się głęboko i fundament założył na skale. Gdy przyszła powódź, potok wezbrany uderzył w ten dom, ale nie zdołał go naruszyć, ponieważ był dobrze zbudowany.
Lecz ten, kto słucha, a nie wypełnia, podobny jest do człowieka, który zbudował dom na ziemi bez fundamentu. Gdy potok uderzył w niego, od razu runął, a upadek jego był wielki».

„…po owocu bowiem poznaje się”. Może nosisz habit albo sutannę czy prawniczą togę. Może jesteś kierownikiem, nauczycielem czy sprzątaczką. Tak naprawdę dla Boga nie liczy się, kim jesteś, ale jaki jesteś. Możesz nosić różaniec na palcu i krzyżyk na szyi, a nie mieć serca dla innych.