19 września| Wiadomości

Japonia: dziewczęcy Chór Katedralny z Tarnowa wykona w Tokio „Missa Pro Patria”

Na zaproszenie japońskich entuzjastów współczesnej polskiej muzyki religijnej do Tokio przybędzie Dziewczęcy Chór Katedralny „Puellae Orantes” z Tarnowa. 23 września w Sali koncertowej Tamashin Risuru Hall w Tachikawa koło Tokio wykona on utwór współczesnego polskiego kompozytora Łukasza Farcinkiewicza „Missa pro Patria”.

Kierowniczka artystyczna zespołu Aleksandra Topór w rozmowie z KAI podkreśliła duże zaangażowanie w realizację tego projektu Chikary Imamury – dyrektora Orkiestry Filharmonii Tama. Ten laureat różnych konkursów, który współpracował z filharmoniami w Wiedniu, Berlinie i w mediolańskiej La Scali, jest zakochany w muzyce polskiej. Pod jego batutą wykonano w Tokio „Straszny Dwor”, i to po polsku, z okazji Roku Moniuszki w 2019 r. Odkąd w 1983 wygrał Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach, często odwiedza Polskę. W sezonie 2002-03 był gościnnym dyrygentem w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

Koncert „Puellae Orantes” objęli patronatem honorowym ambasador i Instytut Polski w Tokio. Podczas pobytu w stolicy Japonii dziewczęta z Tarnowa wezmą udział w spotkaniu zorganizowanym przez ambasadę RP, podczas którego dadzą koncert dla gości ambasadora Pawła Milewskiego. W niedzielę 24 bm., po koncercie w Tamashin Risuru Hall chór wystąpi podczas anglojęzycznej Mszy św. w jezuickim kościele św. Ignacego w Tokio-Yotsuya. Sprawować ją będzie hinduski jezuita o. Bony James a koncelebrantem będzie dyrygent zespołu ks. Władysław Pachota.

Dziewczęcy Chór Katedralny „Puellae Orantes” istnieje od 1985, nieprzerwanie prowadząc działalność edukacyjną i koncertową. Jego założycielem i dyrygentem jest ks. Władysław Pachota a kierowniczką artystyczną – Aleksandra Topór, odpowiadająca jednocześnie za kształcenie wokalne członkiń, które są w wieku od 10 do 22 lat.Chór jest laureatem 26 konkursów chóralnych. Jako zdobywca najwyższych punktacji, pięciokrotnie pretendował do Grand Prix międzynarodowych konkursów chóralnych: w Arezzo, Florencji i Rimini (Włochy), Warnie (Bułgaria) oraz w Tajpej na Tajwanie, zdobywając najwyższe trofeum w Rimini. Otrzymał wówczas także medal Prezydenta Włoch. W 2019 odniósł spektakularny sukces w Międzynarodowym Konkursie w Tajpej, zdobywając dwa złote i jeden srebrny medal oraz nagrodę specjalną za najlepiej wykonany utwór tajwański przez chór pochodzący spoza tej wyspy.

Wielokrotnie występował w Austrii, Niemczech, Holandii, Belgii, we Włoszech, Francji, w Stanach Zjednoczonych, Słowacji, na Węgrzech, w Danii, Bułgarii, Hiszpanii i na Tajwanie. Zespół wydał 12 płyt CD, z których trzy były nominowane do najważniejszej, polskiej nagrody muzycznej FRYDERYK, a jedna z nich otrzymała ją.

Źródło: KAI