5 listopada| Wiadomości

Rzym: 1700-lecie Bazyliki Laterańskiej, pierwszej po prześladowaniach

Rzymska diecezja rozpoczęła przygotowania do obchodów 1700-lecia Bazyliki św. Jana na Lateranie. Jest to pierwsza z wielkich chrześcijańskich bazylik, które polecił wybudować cesarz Konstantyn zaraz po ustaniu prześladowań i sam był obecny na jej konsekracji, której dokonał papież Sylwester I – przypomina ks. Marco Frisina, słynny kompozytor i dyrektor chóru rzymskiej diecezji, który skomponował nową Mszę na ten wyjątkowy jubileusz katedry biskupa Rzymu.

Zostanie ona wykonana w przyszły czwartek w święto rocznicy konsekracji Bazyliki Laterańskiej. To właśnie tego dnia oficjalnie rozpocznie się jubileuszowy rok, który potrwa do 9 listopada 2024 r., kiedy to minie dokładnie 1700 lat od konsekracji konstantyńskiej świątyni.

„Bazylika ta jest postrzegana przez tradycję jako matka i głowa wszystkich kościołów. Ten pradawny tytuł uświadamia nam, że papieska katedra jest ze względu na swe pochodzenie pierwszą spośród kościołów katedralnych na świecie. Została oddana do użytku w 324 r. Konstantyn chciał, aby zaraz po ustaniu prześladowań została wybudowana w Rzymie ta katedra. I stąd wynika jej wyjątkowe znaczenie. Rocznica jej konsekracji jest świętem w kalendarzu liturgicznym wszystkich Kościołów, to jedyny taki przypadek. I nie wolno też zapominać o baptysterium przy Bazylice Laterańskiej. To tam rodzi się życie chrześcijańskie całego Kościoła. Jest to pierwsze baptysterium w chrześcijańskim świecie. Obchody 1700-lecia konsekracji tej świątyni są więc okazją, by powrócić do korzeni Kościoła“ – mówi ks. Frisina.

Źródło: KAI