Jakie imię dla chłopca? Najpopularniejsze imiona męskie w Polsce.
23 stycznia| Wiadomości

Imię dla chłopca? Najpopularniejsze imiona męskie w 2024 roku

Jakie imię dla chłopca wybrać w 2024 roku? To pytanie zadają sobie wszyscy przyszli rodzice małych mężczyzn. Oto 10 najpopularniejszych obecnie imion męskich, ich pochodzenie i znaczenie, cechy osobowości oraz znane osoby noszące te imiona.

Według pojęć starożytnych imię nie tylko wyróżnia człowieka od innych, lecz określając go, stanowi istotną część składową jego osobowości. Stąd to, co nie ma imienia, nie istnieje, a człowiek bez imienia jest bez znaczenia. (za: słownik Biblii Tysiąclecia)

Oto 10 najpopularniejszych obecnie imion męskich nadawanych chłopcom w Polsce.

Zobacz również:

10. Stanisław

Stanisław to imię zdecydowanie pochodzenia słowiańskiego. Ślady historyczne odnotowują pierwsze jego przypadki już w XI wieku. Największe wzięcie miało w wieku XIV i XV.

Ostatnio imię Stanisław przeżywa renesans. Oznacza tyle, co stać się sławnym. Stanisławy są życiowo zaradni. Praca jest zazwyczaj ich pasją, co skutkuje tym, że mają problemy z wyraźnym rozdzieleniem życia zawodowego od rodzinnego. Wszystko to u nich zlewa się w jedną życiową przestrzeń. Często bywają uzdolnieni artystycznie. Uparci kolekcjonerzy.

Imieniny Stanisława przypadają 5 i 8 maja, 18 września oraz 13 listopada. Znany Stanisław? Moniuszko!

9. Ignacy

Ignacy to imię pochodzenia łacińskiego wywodzące się od słowa ignis (ogień). Oznacza mężczyznę o płomiennym sercu. A to oznacza, że jest wiernym, kochającym i czułym partnerem dla kobiety swojego życia. I w konsekwencji wybornym tatą.

Ignacy jest opanowany, ambitny, konsekwentny, honorowy i ofiarny. W sferze zawodowej najważniejsze są dla niego twórczość i wolność. Wyścig szczurów to konkurencja kompletnie nie dla niego. Dusza towarzystwa.

Imieniny obchodzi Ignacy 1 lutego, 31 lipca, oraz 17 i 23 października. Sławny Ignacy? Oczywiście Jan Paderewski. Wielki muzyk, wielki Polak. Mamy tutaj rarytas – zachowane z 1937 roku oryginalne nagranie wideo z samym mistrzem Ignacym grającym Menuet G-dur:

8. Mikołaj

Mikołaj to imię pochodzenia greckiego (Nikólaos) od słów nike (zwycięstwo) i laos (lud). Oznacza tego, który odniósł zwycięstwo dla swojego ludu. Ponadprzeciętny, ambitny facet, który dla zrealizowania swoich celów zrobi wszystko.

Śmiały, inteligentny lecz w kontaktach międzyludzkich bywa chłodny i zamknięty. Mimo swojej wewnętrznej wrażliwości ma problem z wylewnym okazywaniem uczuć. Życie z nim wymaga wiele odwagi. To uwaga dla potencjalnych żon Mikołajów. A jeśli już któraś zdecyduje się na Mikołaja, to mimo wszystko musi wiedzieć, że rodzina dla niego zawsze jest najważniejsza. Nawet jeśli nie potrafi tego okazywać.

Imieniny Mikołaja przypadają 1 i 14 lutego, 21 marca, 9 i 19 maja, 2 i 18 czerwca, 9 lipca, 10 i 25 września, 13 października, 12 i 13 listopada oraz – a jakże! – 6 grudnia. Jak Mikołaj, to święty.

7. Jakub

Jakub jest to imię pochodzenia hebrajskiego, od słowa aqeb (pięta), lub skrót aramejskiego słowa ja’aqob’el (niech Bóg ochrania).

Jakub chce zwojować świat. Lubi wtrącać się do życia innych ludzi. Z ostatecznym przejęciem sterów włącznie. Jest nieszczęśliwy, kiedy nie czuje się światu potrzebny, a rzeczywistość, która go otacza postrzega bardzo subiektywnie. Powiedzmy to wprost – Jakub zwykle bywa dużym egoistą. Choć obdarzony pogodą ducha i dużą kulturą osobistą, nie jest dobrym materiałem na przyjaciela i wiernego partnera. Kocha zmiany, podróże i wystawne życie.

Jakub obchodzi imieniny ponad 20 razy w roku, ale najpopularniejszą datą jest 25 lipca. Znany Kuba? Odpowiedzcie sami. 🙂

6. Leon

Leon to imię męskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się ono od słowa leo (lew) i oznacza mężczyznę silnego i odważnego jak lew.

Leon to beztroski lekkoduch. Prowadzi bardzo aktywne życie wewnętrzne, duchowe. Uwielbia rozkminy z kategorii ciężkich problemów egzystencjalnych, ale na jego zapał do przyziemnych zajęć nie ma co liczyć. Uwielbia filozofować i ogarniać teoretycznie najdrobniejsze szczegóły otaczającej go rzeczywistości, ale działanie pozostawia innym. W jego duszy tkwi wielki potencjał, ale ciężko rozruszaj jego flegmatyczną osobowość. Niemniej otwarty, pogodny i uwielbiający towarzystwo. A miłość jest dla niego sensem życia. Mimo wrodzonej statyczności świetny kandydat na męża i ojca.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Leona jest 10 listopada. Na klipie poniżej usłyszeć możemy co prawda Stinga, ale w filmie Leon zawodowiec. To bardzo nietypowy Leon, jak widać…

5. Franciszek

Pierwszym Franciszkiem w dziejach był ten z Asyżu.  Jego matka była Francuzką i nazywała syna Francesco, co po włosku oznacza Francuzik. Ale generalnie to imię pochodzenia germańskiego.

Franciszek to mężczyzna o podwójnej naturze, popadający w skrajności. Lubi udowadniać, że ma rację, chociaż w głębi duszy się waha. Na zewnątrz zawsze zdecydowany i pewny siebie. Wykazuje niespotykaną wytrwałość w pracy, czy wręcz upór. Franciszek jest nadto człowiekiem o wielkim sercu i doskonałym podejściu do dzieci. Cieszy się sporym uznaniem oraz szacunkiem. Przywiązany do tradycji i dba o wartości. Łatwo jednak go urazić nietrafionym żartem bądź pochopną uwagą.

Franciszek obchodzi imieniny wiele razy w ciągu, ale te najpopularniejsze przypadają 4 października. Trudno znaleźć śpiewającego papieża Franciszka. Posłuchajmy zatem Liszta.

4. Nikodem

Nikodem to imię męskie pochodzenia greckiego. Powstało z połączenia słów nike (zwycięstwo) i demos (lud, naród) i znaczy ten, który zwycięża dla ludu.

Nikodem uparcie walczy o swoje i często broni absurdów. Fascynują go zjawiska paranormalne. Gardzi ludźmi z tytułami naukowymi. Preferuje zajęcia, które przybliżą go do odkrycia tajemnicy świata i wyjaśnienia kosmicznego spisku. Bywa nieraz obiektem drwin. Wyróżnia się jednak ambicją, energią i pewnością siebie. W pracy nie wychyla się, sumiennie wykonując tylko to, co musi. Doskonali wyłącznie siebie, a nie metody działania. Ma przy tym potencjał do wybicia się. Łatwo podbija serca niewieście. Odpowiednia kobieta jest w stanie uczynić z niego idealnego męża i ojca rodziny.

Imieniny Nikodema najlepiej obchodzić 3 sierpnia. Zamiast Nikodema muzykującego posłuchajmy Adama Astona, który o Nikodemie śpiewa:

3. Aleksander

Imię Aleksander pochodzi od greckiego słowa aleksandros, składającego się z dwóch członów: alekso (bronię się, odpieram atak) i andros (mężczyzna, mąż). Imię to oznacza: obrońca ludzi, troszczący się o mężów lub odpierający wrogów.

Aleksander jest pracowity, ale ze skłonnościami do leniuchowania. Wie jednak, kiedy podjąć walkę. W dążeniach wytrwały i zdyscyplinowany, ale chyba zbyt często polega na szczęściu. Z reguły subtelny i wrażliwy. Bardzo trafnie odczytuje intencje innych. Z natury jest dobrym mężem, świetnym ojcem i troskliwym gospodarzem. Opiekuńczy, ale z tendencją do dominacji. Ma duszę artysty i trudno go ujarzmić. Mol książkowy tudzież meloman.

26 lutego – to wtedy przypada najpopularniejsza data imienin Aleksandra. Tym razem w roli znanego Aleksandra nie muzyk, ale pisarz. Przed wami Aleksander Fredro.

2. Jan

Pochodzenie imienia Jan jest doprawdy zacne. Bowiem Jan to imię pochodzenia hebrajskiego – od słów Jehu (Jahwe) i channah (łaska), co oznacza: cieszący się boską łaską. Takie imię zobowiązuje jak mało które.

Jan jest sprawiedliwy i pracowity. Szanuje obyczaje, kulturę i doświadczenia ludzi. Inteligentny. Obiektywny i subiektywny zarazem, pełny pewności siebie i względnej nieśmiałości. Przez swój upór często sprzeciwia się, gdy proponuje mu się coś nowego. Trudno go przekonać do nowości, zwłaszcza, że często ma rację. Doskonały organizator, ale z jedną wadą: chce wszystko robić sam. JAN czytany od tyłu brzmi… NAJ. Być może tu jest zakodowana tajemnica jego samosiostwa? No i czasem ciężko z nim wytrzymać. Ale w miłości wierny i oddany. Imieniny Jana można obchodzić aż 62 razy w ciągu roku! A to znaczy, że Jan ma okazję do świętowania mniej więcej co 5 dni. Jednak jak już świętuje, to najczęściej 24 czerwca. A tak grał Jan Sebastian Bach:

1. Antoni

Popularne w ostatnim czasie imię Antoni pochodzi  z łacińskiego i wywodzi się od rzymskiego rodu Antoniuszy. Oznacza: wspaniały, doskonały, wybitny.

Antoni nie potrafi walnąć twardą pięścią w stół, ale posiada na tyle dużo cierpliwości i determinacji, iż często osiąga planowany cel. Nie jest przebojowy ani agresywny, mimo to można polegać na jego zaangażowaniu. Zdecydowany, solidny i odpowiedzialny. Bywa flegmatyczny, ale nie należy go poganiać. A tym bardziej do niczego zmuszać. Może nagle stracić całą wewnętrzną równowagę i zamknąć się w sobie. Czasem sprawia wrażenie, że sam nie wie, czego chce. Posiada jednak dobrą intuicję, na której polega znacznie częściej niż na logice. W sprawach sercowych nie jest wylewny, ale pozostaje wierny wybrance.

Imieniny Antoni obchodzi najczęściej 13 czerwca. A o świętym Antonim tak śpiewała przed laty Hanka Ordonówna:

Adam Szewczyk

Gitarzysta, kompozytor, aranżer, felietonista. Człowiek o wielkiej ciekawości świata patrzący na rzeczy racjonalnie i przez pryzmat wiary. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Wieloletni jej wykładowca.