Benhur Arcayan
12 lutego| Wiadomości

Żydowski chłopiec, były zakładnik Hamasu napisał list do papieża

Ośmiolatek, którego ojciec jest jednym z zakładników porwanych przez terrorystyczne ugrupowanie Hamas, napisał poruszający list do papieża Franciszka. "Mam nadzieję, że świat nie zapomni, że on wciąż jest więźniem", czytamy w liście Naveha Shohama, który sam został uprowadzony do Strefy Gazy podczas ataku terrorystycznego w izraelskim kibucu Be'eri 7 października i uwolniony po 50 dniach niewoli wraz ze swoją czteroletnią siostrą, matką, babcią, ciotką i kuzynem. Jak donosi austriacki dziennik "Krone" jego ojciec Tal Shoham, którego los jest nieznany, ma obywatelstwo austriackie.

Naveh szczególnie podkreślił wsparcie papieża Franciszka dla ratowania zakładników. Papież obiecał swoim „żydowskim braciom i siostrom w Izraelu” pomoc na początku lutego, potępił ataki Hamasu i ponownie przypomniał o pozostałych zakładnikach. „Chciałbym podziękować z całego serca” – napisał chłopiec – również za to, że Franciszek zapewnił go, że modli się o ich uwolnienie. „Ja również modlę się każdego dnia. W naszym domu mamy mały stolik, który nazywamy «stołem nadziei». Tutaj zapalamy świece i modlimy się o dobro i uwolnienie mojego ojca” – napisał ośmiolatek, który zakończył słowami: „Jesteś wielkim człowiekiem. Proszę, kontynuuj pracę na rzecz uwolnienia naszych rodzin i pokoju”.

W liście Naveh opowiedział o swoich doświadczeniach jako zakładnika. W obliczu niepewności co do losu ojca, jego serce cały czas boli z żalu. „Tęsknię za ojcem i bardzo się o niego martwię”, napisał. Tęskni również za dziadkiem, który został zamordowany w ataku, wraz z ciotką, niepełnosprawnym wujkiem i opiekunem wujka.

Ponad 1200 osób zostało zamordowanych i 253 uprowadzonych w Strefie Gazy podczas głównego ataku na Izrael przeprowadzonego przez grupę terrorystyczną Hamas 7 października 2023 r. 105 z nich zostało uwolnionych. Jak dotąd nie ma nowej listy ofiar, a według amerykańskich mediów dziesiątki pozostałych zakładników już nie żyje. W trakcie izraelskiej ofensywy lądowej Hamas złożył w ubiegłą środę pierwszą ofertę zawieszenia broni, zgodnie z którą wszystkich pozostałych 136 zakładników ma zostać uwolnionych w zamian za czteroipółmiesięczne zawieszenie broni w Strefie Gazy.

Źródło: KAI