13 lutego| Wiadomości

Finlandia: za mało kościołów i są zbyt małe, by pomieścić wiernych

W Finlandii jest za mało kościołów i są one zbyt małe, by pomieścić wiernych - uważa nowy katolicki biskup Helsinek Raimo Goyarrola. Wyświęcony w listopadzie ub.r. na biskupa hiszpański duchowny odwiedza parafie swej rozległej diecezji obejmującej całą Finlandię.

Ostatnio był w parafii św. Olafa w miejscowości Jyväskylä, 270 km od Helsinek. Odprawił tam Mszę św. i udzielił sakramentu bierzmowania. W mediach społecznościowych napisał, że kościół był nabity ludźmi od ściany do ściany. Temat braku miejsca powrócił podczas spotkania biskupa z radą parafialną i radą finansową parafii.

W całej Finlandii jest osiem katolickich parafii, 30 księży i 17 tys. wiernych oficjalnie zarejestrowanych, lecz szacuje się, że faktycznie jest ich dwa razy więcej, w większości imigrantów.

Niespełna 55-letni bp Goyarrola, z pochodzenia Bask, jest z wykształcenia lekarzem. Należy jako numerariusz do Opus Dei. W 2006 roku przyjechał do pracy duszpasterskiej w Finlandii.

Poprzedni biskup Helsinek, Fin – Teemu Sippo zrezygnował z powodów zdrowotnych w maju 2019 roku. Na jego następcę diecezja czekała aż do listopada 2023 roku. W międzyczasie jej administratorem był młody włoski ksiądz Marco Pasinato.

Źródło: KAI