Kim jest it girl i co to znaczy?

It girl – kim jest i co tak naprawdę to oznacza?

W mediach społecznościowych, zwłaszcza na Instagramie i TikToku, popularne ostatnio stało się wyrażenie „it girl”. Prawda jest taka, że mało kto wie tak naprawdę, co ono znaczy, a z tysięcy tych, którzy go używają, tylko nieliczni robią to poprawnie.

Co oznacza „it girl”? Najczęściej spotykane jest użycie tego wyrażenia w kontekście dziewczyny, która ma poukładane wszystko – od szuflady z kosmetykami po światopogląd i stan psychiczny. Zazwyczaj jest influencerką lub celebrytką, jest ambitna, produktywna i lubiana, między wierszami można wyczytać, że bogata.

Powstają fryzury, outfity, plany dnia dla it girls, poradniki jak zostać jedną z nich, wymagania, które trzeba spełnić… Wszystko to całkowicie mija się z prawdą.

Relacje w internecie. Potrzebne czy niebezpiecznie?

Ale od początku – nie udało mi się znaleźć nigdzie informacji, kto pierwszy użył tego określenia, ale dowiedziałam się, że istniało już na początku XX wieku. Terminu użył np. pisarz (Rudyard Kipling) do określenia charakteru kobiety ze swojego opowiadania. Bohaterka miała w sobie niemożliwy do określenia magnetyzm i właśnie to chciał przekazać autor.

W latach 20. Elinor Glyn użyła tego zwrotu do opisania osoby czarującej, która ma „to coś” (it), co przyciąga uwagę. Natomiast pierwszą „oficjalną” it girl była Clara Bow, która wystąpiła nawet w filmie o tytule „It” w roku 1927.

Trudno jest opisać, co tak naprawdę oznacza tajemnicze „it”, bo niejako z założenia jest to określenie stworzone do wymykania się wszelkim definicjom. Nie dotyczy piękna zewnętrznego ani żadnych konkretnych cech czy zachowań, dlatego jestem tak krytycznie nastawiona do wykorzystania tego słowa przez media.

Dlaczego uciekamy od dyskusji? [FELIETON]

Coś, co kiedyś oznaczało wyróżnianie się, zostało teraz sprowadzone do jednej estetyki, a naturalność – skomercjalizowana dla zysków twórców i sprzedających. Odważne stylizacje, jedyne w swoim rodzaju połączenia (nie tylko ubrań i fryzur, ale też cech charakteru i zachowań) wymieniono na jeden, powtarzający się sposób na życie.

Dla mnie it girl to odwaga i pewność w wyrażaniu siebie, w połączeniu z oryginalnością – coś, co sprawia, że dana osoba czuje się ze sobą dobrze i dzięki temu może inspirować innych i zmieniać świat na lepsze. Dlatego nie jest to tylko it girl, ale też it boy i każda osoba, która ma odwagę być sobą, a nie tylko kolejną kopią powielającą wykreowane wzorce.

Hanna Zielińska

Uczennica Liceum w Chmurze. Wolny czas spędza na rysowaniu, graniu na gitarze i pianinie oraz śpiewaniu albo spotykaniu się ze znajomymi.