Lednica i Festiwal Życia w Kokotku – już niedługo odbędą się dwa największe w Polsce wydarzenia katolickie dla młodzieży

„Wracaj do domu” – to wspólne hasło, które towarzyszyć będzie dwom największym wydarzeniom katolickim organizowanym dla młodzieży w Polsce – Spotkaniu Lednica 2000 oraz Festiwalowi Życia w Kokotku. Dom to nie tylko ściany ale i relacje. To właśnie odkrywanie i budowanie relacji oraz doświadczanie Kościoła, jako domu, do którego można wracać – będzie tematem spotkań zaplanowanych 1 czerwca oraz od 8 do 14 lipca.

28. Ogólnopolskie Spotkanie Młodych LEDNICA 2000 organizowane przez Dominikańską Fundację Lednica 2000 odbędzie się 1 czerwca br. na Polach Lednickich. Od 8 do 14 lipca br. trwać będzie z kolei Festiwal Życia, organizowany przez Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA. O idei i szczegółach programu tegorocznej „Lednicy” mówili uczestnicy konferencji prasowej, która odbyła się dziś w Sekretariacie KEP w Warszawie.

Jak wyjaśnił bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży, zarówno o. Tomasz Nowak OP, duszpasterz Lednicy, jak i o. Tomasz Maniura OMI, odpowiedzialny za Oblackie Centrum Młodzieży NINIWA współpracują w ramach tej Rady, która łączy różne inicjatywy i osoby zaangażowane na rzecz młodych. – Widzimy, że razem możemy zrobić więcej i skuteczniej – podkreślił.

BILETY NA FESTIWAL ŻYCIA

Zwrócił też uwagę, że spotkania są różne ale ich adresatem jest ta sama młodzież. W tym kontekście przywołał też raport nt. młodzieży przygotowany ostatnio przez Radę KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży w odpowiedzi na prośbę Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). Wyłania się z niego obraz młodzieży doświadczającej przyspieszonych procesów laicyzacyjnych, nacisków kultury medialnej, przeżywającej młodość w kulturze tymczasowości. Bp Suchodolski zaznaczył, że młode pokolenie jest nie tyle wrogie wobec Kościoła i wiary, co obojętne, niezainteresowane. Celem takich inicjatyw, jak Lednica, czy Festiwal Życia w Kokotku jest właśnie przebić się przez tę obojętność i stworzyć możliwość otwarcia na doświadczenie religijne.

Lednica i Festiwal Życia łączą siły! Zobacz, co dla Was przygotowaliśmy!

Jak w praktyce doszło do bliskiej współpracy między „Lednicą” i „Kokotkiem”? Opowiedział o tym o. Tomasz Maniura OMI. Jak podkreślił, wszystko opiera się na ludziach i relacjach. S. Łucja Redo OP, duszpasterka Lednicy zaczęła przyjeżdżać na Festiwal Życia z młodzieżą, jako uczestniczka i zachwyciła się tym wydarzeniem. Zainteresowała nim o. Tomasza Nowaka OP, który również pojawił się w Kokotku. – Spotkaliśmy się, zapoznaliśmy. Zaczęliśmy współpracować. Jest to naturalne, gdyż nasze przedsięwzięcia bardzo wiele łączy – stwierdził.

Duszpasterstwo NINIWA, znane z niezwykłych wypraw rowerowych, organizuje inicjatywę „Rowerem nad Lednicę”. – Uczestnicy naszych wypraw wyruszą nad Lednicę z 4 stron Polski – z Warszawy, Gdańska, Wrocławia i Kokotka. Wszyscy dotrą do Gniezna, w przeddzień lednickiego spotkania i stamtąd już razem wyruszą nad Lednicę – zapowiedział.

Z całej Polski rowerami na Lednicę!

Ramowy program lednickiego spotkania przedstawił koordynator wydarzenia, Przemysław Duda. Zaprosił też do zaangażowania się w wolontariat i zapowiedział, że w okolicach 18 maja (gdy przypadają urodziny św. Jana Pawła II) w całej Polsce odbędą się „fishmoby”- taneczna promocja „Lednicy”.

1 czerwca Pola Lednickie otwarte będą na przyjęcie pielgrzymów już od godz. 8 rano. O godz. 12 odbędzie się modlitwa Anioł Pański a o godz. 15 – Koronka do Miłosierdzia Bożego. W międzyczasie zaplanowane są konferencje.

ZAPISY NA LEDNICĘ

Oficjalne rozpoczęcie spotkania nastąpi o godz. 17. Część pierwsza koncentrować się będzie na rozważaniu tematu powrotu syna marnotrawnego. Poprowadzi ją o. Tomasz Nowak OP i Grzegorz Czerwicki, były więzień, który opowie o swoim doświadczeniu. Część druga związana będzie z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych. – Zachęcamy młodych do przywiezienia ze sobą białych szat i wypisania na nich swoich imion oraz daty chrztu – powiedział o. Tomasz Nowak OP.

Po Mszy św. o godz. 20 młodzi będą mogli wysłuchać przesłania papieża Franciszka. O godz. 22.15 rozpocznie się część trzecia – modlitewna. Modlitwę wstawienniczą w intencji relacji prowadzić będzie kard. Grzegorz Ryś. Potem zaplanowana jest Adoracja Najświętszego Sakramentu, w ciszy.

O północy tradycyjnie nastąpi akt wyboru Chrystusa i przejście przez Bramę Rybę.

Młodzi nad Lednicą będą mogli uczestniczyć w kilkunastu ogólnorozwojowych warsztatach, m.in. o duchowości, o ewangelizacji o korzystaniu z internetu i telefonów, o liturgii ale też w warsztatach rękodzieła, czy pracy z ciałem. Poprowadzą je m.in. Daniel Wojda, Tomasz Samołyk, Marcin Zieliński, czy o. Cordian Szwarc a także siostry dominikanki. Opowiedziała o tym s. Łucja Redo. Zachęciła też do uczestnictwa w spotkaniu młodych małżonków, zapowiadając, że na Lednicy zorganizowana zostanie specjalna „strefa dziecka”, prowadzona przez siostry służebniczki. – Dzieci będą „zaopiekowane” a rodzice będą mogli znaleźć czas na modlitwę, spowiedź czy wysłuchanie konferencji – podkreśliła.

W ramach lednickiego spotkania otwarte zostanie Pole Słuchania – przestrzeń na rozmowę. Każdy uczestnik będzie mógł tam swobodnie i na dowolny temat porozmawiać z księdzem, siostrą zakonną czy osobą świecką a w razie potrzeby również z psychologiem.

Będzie również jak co roku Pole Spowiedzi, gdzie z sakramentu pokuty korzysta zwykle bardzo wielu młodych a księża spowiadają po kilkanaście godzin.

Źródło: KAI

niniwa.pl

Redakcja portalu niniwa.pl