2 lipca| Wiadomości

„Obóz w katedrze”- młodzi Koreańczycy z biskupami ku ŚDM w Seulu

W seulskiej katedrze Myeongdong zorganizowano niezwykły obóz dla młodzieży. W jej przedsionku stanęły turystyczne krzesełka, na których ramię w ramię usiedli biskupi, księża, siostry zakonne a przede wszystkim koreańska młodzież. Było to pierwsze z całej serii interaktywnych spotkań wytyczających drogę ku Światowym Dniom Młodzieży w 2027 r.

Pomysł na „obóz w katedrze” zrodził się wśród seulskich kapłanów, którzy zauważyli, że młodzi mają wiele pytań i wątpliwości, o których coraz częściej nie mają z kim porozmawiać. Stąd wydarzenie w stołecznej katedrze, którego niecodzienna forma miała skrócić dystans i umożliwić większą interakcję. Z młodymi spotkali się m.in. metropolita Seulu, abp Peter Soon-taick Chung, który pod koniec maja br. uczestniczył w Watykanie w wydarzeniu przygotowującym do ŚDM w Korei Płd., oraz dwaj biskupi Job Yo-bi Koo i Paul Kyung-sang Lee.

Duszpasterz w Korei Południowej: ŚDM w Seulu szansą dla młodego Kościoła

Podczas spotkania zastosowano synodalną metodę „konwersacji w Duchu”, która, jak powiedzieli uczestnicy „obozu w katedrze” pozwoliła na większe otwarcie, a co za tym idzie swobodniejszą wymianę myśli. Misyjna agencja Fides podkreśliła, że młodzi byli pod ogromnym wrażeniem bliskości swych biskupów, którzy siedzieli w kręgu razem z nimi i otwarcie rozmawiali. Podczas wydarzenia był czas na świadectwa, pytania i odpowiedzi, a także dyskusję w 10-osobowych grupach. Podczas gdy wewnątrz katedry można było wziąć udział w modlitwie i skorzystać ze spowiedzi, w jej przedsionku były ustawione stoły z przekąskami i napojami.

„Obóz w katedrze” odbył się pod hasłem: „Nie lękaj się, bo Ja jestem z tobą” (Iz 41,10) i został zorganizowany przez lokalny komitet przygotowujący ŚDM w Seulu. W spotkaniu wzięło udział ok. 600 młodych, którzy na zakończenie wyrazili chęć uczestniczenia w podobnych wydarzeniach. Jeden z Koreańczyków w swym świadectwie zwrócił uwagę na poważne wyzwania stojące przed młodymi ludźmi w dzisiejszych czasach.

Młodzież z Korei Północnej będzie zaproszona na ŚDM w Seulu 2027

Młodzi dzieli się historiami o radości płynącej z ich doświadczenia wiary, ale i trudnościach na jakie napotykają w szkole czy wśród rówieśników. Sang-wook Lee mówił o wsparciu, którego często brakuje wielu młodym ze strony Kościoła i duchowej „apatii”, która może z tego wynikać. „Potrzebujemy nowych, niekonwencjonalnych wydarzeń społecznych i dobrych liderów, którzy pomogą młodym ludziom odnaleźć sens służby” – powiedział Lee, podsumowując odczucia wielu uczestników spotkania.

Metropolita Seulu podziękował młodzieży za udział w spotkaniu, a przede wszystkim za jej szczerość, otwartość i gotowość do dzielenia się swoimi historiami. „To był cenny czas pozwalający usłyszeć historie z waszego życia. Jestem wdzięczny, że nam go oferowaliście” – powiedział abp Soon-taick Chung. Przekazując młodzieży przesłanie nadziei zacytował papieża Franciszka: „Bóg kocha nas takimi, jakimi jesteśmy, bez względu na to, co osiągniemy lub kim się staniemy”. Hierarcha życzył młodym, aby poprzez proces przygotowań do ŚDM doświadczyli tego, że Bóg jest zawsze z nimi: w ich radościach, smutkach i ranach.

Korea Południowa: katolicy stanowią 11 proc. mieszkańców

Zorganizowany 28 czerwca „Camp at the Cathedral” jest pierwszą z serii inicjatyw mających na celu wysłuchanie głosu młodych ludzi. Organizatorzy podkreślili, że to wydarzenie stanowiło wyjątkową okazję do dialogu między zwierzchnikami Kościoła a przyszłymi pokoleniami. Sukces tego wieczoru otwiera drogę do bardziej innowacyjnych i interaktywnych spotkań, które będą towarzyszyły przygotowaniom do ŚDM w Seulu w 2027 r. i duszpasterstwu w kolejnych latach.

Źródło: KAI

niniwa.pl

Redakcja portalu niniwa.pl