17 października| Wiadomości

Debata Dwóch Ambon u lubelskich dominikanów

Bp Artur Ważny, ordynariusz rzymskokatolickiej diecezji sosnowieckiej oraz bp Marian Niemiec, biskup senior diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce dyskutowali podczas Debaty Dwóch Ambon. Wydarzenie odbyło się w przeddzień rozpoczęcia VII Kongresu Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie.

Debata Dwóch Ambon to cykliczne spotkania ekumeniczne prowadzone w bazylice oo. dominikanów w Lublinie, których celem jest prowadzenie międzyreligijnego dialogu oraz promowanie wzajemnego szacunku wśród różnych wyznań chrześcijańskich. Tematem tegorocznych rozmów były „Znaki nadziei”. Spotkanie prowadził o. Tomasz Dostatni OP.

– Ambony są naturalnym miejscem dla wymiany myśli i poglądów, które nie zawsze są takie same po obu stronach – powiedział, o. Arnold Pawlina OP, przeor lubelskiego klasztoru dominikanów, otwierając Debatę.

W swoim wystąpieniu ewangelicki hierarcha podkreślił, że fundamentem każdej wspólnoty jest pokój i pojednanie wspierane przez łaskę Ducha Św.

Czym jest ekumenizm w młodzieżowym wydaniu? Jedność vs różnice

Potrzebujemy ciągle na nowo pojednania

– Tylko w Duchu Św. i przez Niego możemy jako ludzkość budować wspólnotę. Żebyśmy mogli być wspólnotą, potrzebujemy ciągle na nowo pojednania, które nie jest przyjęte raz na zawsze. Co jakiś czas jesteśmy świadkami, że mimo tego, że pojednanie już nastąpiło przed ludźmi stają nowe upiory, które chcą zburzyć już pojednaną wspólnotę – mówił bp Niemiec.

Jednocześnie katowicki hierarcha wzywał do pielęgnowania postawy otwartości na potrzeby drugiego człowieka oraz zachęcał do poszukiwania rozwiązań aktualnych problemów współczesnego świata.

Ludziom brakuje nadziei

– Chrześcijanie są ludźmi nadziei. Ludzie tęsknią za wiarygodną nadzieją i pytają: dlaczego działania w sprawie klimatu są tak powolne? Ponieważ jest zbyt mało nadziei, która skłoni ludzi do rezygnacji z czegoś dla większego dobra. Skąd bierze się tyle strachu przed ludźmi, którzy są obcy lub inni? Bierze się to z faktu, że zbyt wielu ludziom brakuje nadziei, która pobudza do myślenia poza schematami – podsumował bp Niemiec.

Franciszek do młodych: Chrześcijańska nadzieja nie jest jakimś placebo dla naiwnych, Bóg nigdy nie zostawia nas samych”

Nadzieja jest cnotą

Z kolei bp Artur Ważny w swojej mowie zaznaczył, że nadzieja jest cnotą, która ma swój początek w Chrystusie.

– Fundamentem chrześcijańskiej nadziei jest zmartwychwstanie Chrystusa […] Nasze życie jest utkane z małych lub większych oczekiwań i nadziei. Uświadamiamy sobie, jak bardzo ich potrzebujemy, gdy nam ich zabraknie, tak jak braknie czasem powietrza albo wody. W teologicznym znaczeniu nadzieja jest cnotą, którą poznajemy na skutek objawienia. Jest ona nam dana jako dar w momencie chrztu świętego – powiedział biskup sosnowiecki.

VII Kongres Kultury Chrześcijańskiej

Wydarzenie towarzyszyło VII Kongresowi Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie, który oficjalnie rozpoczyna się dziś i potrwa do 20 października. Kongres obradować będzie pod hasłem: „Przywracać nadzieję. Kultura chrześcijańska wobec kryzysów świata”. Tematem wykładów będą m.in. sytuacja współczesnej kultury, wyzwania nauki, przyszłość społeczeństwa oraz zagrożenia i źródła nadziei dla Kościoła i dzisiejszego człowieka.

 

Źródło: KAI