3 kwietnia| Wiadomości

Od oceanu do oceanu – niezwykła wędrówka ikony Matki Bożej

Ikona Częstochowska wędrująca przez świat w obronie cywilizacji życia i miłości dotarła 1 kwietnia do narodowego sanktuarium maryjnego Nossa Senhora de Conceição Aparecida – Naszej Pani Niepokalanie Poczętej Objawionej w miejscowości Aparecida w Brazylii w archidiecezji Pao Paulo.

„Dzięki tej wizycie Matka Boża tworzy szczególny most modlitewny pomiędzy Polską a Brazylią, które znajdują się obecnie na pierwszej linii frontu batalii o ochronę życia” – wskazuje organizatorka peregrynacji, Ewa Kowalewska z Human Life International Polska.

Uroczyście wniesiona Ikona Matki Bożej Częstochowskiej do wielkiej bazyliki w Aparecida została ustawiona obok głównego ołtarza w centralnie usytuowanym prezbiterium, w pobliżu czczonej tam figurki Naszej Pani Niepokalanie Poczętej. Witali Ją oo. redemptoryści, którzy opiekują się tym wyjątkowym sanktuarium oraz wierni, których tam nigdy nie brakuje.

Mszy św. przewodniczył bp Zdzisław Stanisław Błaszczyk, biskup pomocniczy Rio de Janeiro, który obecnie przejął funkcję koordynatora pielgrzymki Matki Bożej „Od Oceanu do Oceanu” na terenie Brazylii. W kazaniu tłumaczył wiernym przekaz Ikony Częstochowskiej jako Przewodniczki oraz intencję pielgrzymki „Od Oceanu do Oceanu”. Na zakończenie Mszy św. odnowiono Akt powierzenia ochrony cywilizacji życia i miłości w ręce Najświętszej Maryi Panny.

„Był to wzruszający moment nie tylko spotkania dwóch sławnych wizerunków Maryi, ale także dotknięcie głębokiej wiary Brazylijczyków, która skupia się w tym narodowym sanktuarium. Aparecida jest nazywana maryjną stolicą Brazylii, podobnie jak Częstochowa jest duchową stolicą Polski” podkreśla Ewa Kowalewska.  Jak dodaje, jest to drugie największe, po Guadalupe, sanktuarium Matki Bożej na świecie.

Mierząca 39 cm figurka Matki Bożej z Aparecida pochodzi z 1650r. i jest wykonana z terakoty przez  benedyktyńskiego  mnicha – brata Augustyna od Jezusa. Obecnie na skutek dłuższego przebywania w wodzie mocno poczerniała. Można więc powiedzieć, że znowu spotkały się dwa wizerunki Czarnej Madonny.

Jej historia jest zadziwiająca – 12 października 1717 r.. została wyłowiona z rzeki przez trzech rybaków, ale za pierwszym wyciągnięciem sieci okazało się, że figurka jest bez głowy.

Za drugim znaleziono także idealnie pasującą główkę. Dopiero za trzecim zarzuceniem sieci złowili mnóstwo ryb, co uznali za cud, gdyż nie była to odpowiednia pora na połów. Początkowo rodzina ubogich rybaków umieściła figurę w małej kapliczce, do której schodziło  się coraz więcej ludzi. Opowiadana jest stara historia schwytanego niewolnika, który zbiegł z pobliskiej farmy. Na jego prośbę pozwolono mu pomodlić się przed figurą Maryi – jego kajdany pękły i opadły. Maryja go uwolniła.

W 1734 r. rozpoczęto budowę kaplicy, a sto lat później większego kościoła.  Koronami papieskimi ozdobiono Ją w 1904 r., a 16 lipca 1930 r. nastąpiło uroczyste poświęcenie Brazylii Matce Bożej z Aparecida i ogłoszenie Jej Patronką tego kraju. Od 1893 r. pieczę nad tym sanktuarium sprawują ojcowie redemptoryści.

Ludzi przybywało tak wielu, że potrzebna była znacznie większą świątynia. W 1955 r. rozpoczęto budowę nowej, olbrzymiej bazyliki, która z wieżą wysokości 100 metrów liczy łącznie 18 pięter. Kopułą ma 70 m wysokości, a nawa kształt krzyża z ołtarzem w środku. Może ona pomieścić 45 tys. To największa bazylika maryjna na świecie.

Ikona Częstochowska stanęła w centralnie umieszczonym prezbiterium tego wielkiego krzyża bazyliki obok ołtarza.

KAI

niniwa.pl

Redakcja portalu niniwa.pl