17 października| Wiadomości

Brazylia: inauguracja 50-metrowej statuy Matki Bożej w Aparecidzie

W dniu święta Matki Bożej z Aparecidy, patronki Brazylii, odbyła się inauguracja olbrzymiej statuy Maryi. Ważąca 400 ton i wysoka na 50 metrów stalowa figura stanęła w dzielnicy Itaguaçu, trzy kilometry od narodowego sanktuarium w Aparecidzie.

Jest jednym z najwyższych tego typu pomników religijnych w Brazylii i na świecie. Najprawdopodobniej stanie się kolejną atrakcją turystyczną Aparecidy. Rzeźbiarz Gilmar Pinna nie zakończył dotychczas całości prac nad statuą, które potrwają jeszcze kolejny rok.

Inaugurację figury 12 października połączono z Mszą św. i pokazem sztucznych ogni.

To właśnie w Itaguaçu znaleziono w XVIII wieku w rzece Paraiba figurę Matki Bożej, która dała początek dzisiejszemu sanktuarium. Niewielka, bo licząca zaledwie 39 cm wysokości postać Maryi Niepokalanie Poczętej jest wykonana z terakoty, czyli dobrzej oczyszczonej i wypalonej gliny. Uformował ją około 1650 r. mnich benedyktyński, br. Augustyn od Jezusa.

Początkowo była ona pokryta polichromią, która zatarła się po – trwającej zapewne wiele lat – „kąpieli” w rzece Paraíba, z której w drugiej połowie października 1717 r. wyłowili ją rybacy z Guaratinguetá, miejscowości położonej w pół drogi między Rio de Janeiro i São Paulo. To dlatego, że niespodziewanie pojawiła się wśród fal, miejscowa ludność nadała figurce nazwę Aparecida (czyli „ta, która się ukazała”). Wystawiana przez lata na działanie dymu świec i lamp oliwnych, stała się niemal czarna.

Źródło: KAI

niniwa.pl

Redakcja portalu niniwa.pl