Polski poeta ks. Maciej Kazimierz Sarbiewski uhonorowany asteroidą
Hiszpański naukowiec ks. Gonzalo Palacios de Borao (1894-1967) i polsko-litewski poeta Matthias Casimirus Sarbievius – ks. Maciej Kazimierz Sarbiewski (1595-1640) są imiennikami ciał niebieskich w pasie asteroid między Marsem a Jowiszem. Ogłosiła to grupa robocza Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) odpowiedzialna za nadawanie nazw asteroidom. Oficjalne nazwy asteroid to (17873) Palaciosdeborao i (450737) Sarbievius.
Sarbievius, ks. Maciej Kazimierz Sarbiewski, jest uważany za najwybitniejszego europejskiego poetę łacińskiego XVII wieku. Był profesorem retoryki, filozofii i teologii na Uniwersytecie Wileńskim na Litwie i został mianowany kaznodzieją króla Władysława IV Wazy w 1635 roku.
Waza. Planetoida nazwana imieniem Sarbiewskiego została odkryta przez litewskiego astronoma Kazimierasa Černisa, który wcześniej nadał ciałom niebieskim imiona m.in. spowiednika św. Faustyny, ks. Józefa Andrasza i polskiego teologa i kaznodziei ks. Piotra Skargi.
Palacios natomiast dołącza do grona aktywnych naukowo jezuitów, których imionami nazwano asteroidy. Doktor filozofii, teologii i medycyny był rektorem Uniwersytetu w Bombaju (obecnie Mumbaj) oraz profesorem mikroskopii elektronowej na Uniwersytecie Katolickim w Caracas w Wenezueli.
Asteroida nazwana na cześć spowiednika św. Faustyny Kowalskiej
Ponad 40 jezuitów w kosmosie – wciąż brakuje Franciszka
Jak dotąd to głównie jezuici zostali uwiecznieni w kosmosie: ponad 40 asteroid nosi imiona członków zakonu. Większość z nich to członkowie zakonu, którzy prowadzili badania jako naukowcy w Obserwatorium Watykańskim. Jednak na nocnym niebie wciąż brakuje jednego szczególnie wybitnego jezuity: papież Franciszek nie ma jeszcze swojej asteroidy. Inaczej jest w przypadku jego poprzednika: papież Benedykt XVI ma już swoje miejsce w pasie asteroid jako (8661) Ratzinger jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary od 2000 roku – chrzest asteroidy miał na celu uhonorowanie go za decyzję o otwarciu archiwów Inkwizycji dla nauki.
Kosmiczny Janusz. Asteroida nazwana na cześć polskiego jezuity
Jak przebiega nazywanie asteroid?
Nadawanie nazw planetoidom jest procesem wieloetapowym. Nowe ciało niebieskie jest rejestrowane, gdy zostanie zaobserwowane w ciągu dwóch kolejnych nocy. Obserwacje muszą być następnie zgłoszone do Centrum Drobnych Planet IAU, które przypisuje tymczasowy numer identyfikacyjny. Poprzednie obserwacje wcześniej niezidentyfikowanych ciał niebieskich są następnie porównywane z nowymi obserwacjami, a wszelkie duplikaty są łączone. Gdy tylko dokładna orbita może zostać określona na podstawie danych, asteroida otrzymuje stały numer.
Prawo do wyboru nazwy należy do badacza, który dostarczył wystarczającą ilość danych do obliczenia orbity, tj. niekoniecznie do pierwszego odkrywcy. Proponowana nazwa jest następnie analizowana przez grupę roboczą ds. nazewnictwa małych ciał niebieskich i ostatecznie oficjalnie publikowana.
Źródło: KAI