12 kwietnia| Wiadomości

Naukowiec odkrył „wymazane” rozdziały w Biblii. Co w nich odnalazł?

Odkrycie "ukrytych" rozdziałów Pisma Świętego to prawdziwa sensacja! Badania ujawniły najstarsze tłumaczenie Ewangelii z III wieku, o co najmniej 100 lat starsze od poprzednio najstarszego znanego manuskryptu Nowego Testamentu.

W średniowieczu pergamin był bardzo drogi, dlatego często używano go wielokrotnie. Wymazywano pierwotny rękopis, by nanieść na niego nowy. Tak było również w przypadku skryby w Palestynie, który około 1300 lat temu wymazał tekst syryjski, by nanieść swoje tłumaczenie.

Na ślady wymazanego tekstu dopiero teraz natknął się austriacki badacz Grigory Kessel, mediewista z austriackiej Akademii Nauk, który prześwietlał promieniami UV księgi przechowywane w Watykanie. Analizując syryjskie tłumaczenie Ewangelii wg św. Mateusza, odkrył liczący 1750 lat manuskrypt 11. i 12. rozdziału, ukryty pod trzema warstwami rękopisu.

W oryginalnym tekście greckim w pierwszym wersie 12. rozdziału Ewangelii św. Mateusza czytamy:

W tym czasie Jezus szedł przez pola zbożowe w szabat; a jego uczniowie zgłodnieli i zaczęli zrywać kłosy i jeść.

Nowo odkryte tłumaczenie syryjskie mówi:

…zaczęli zrywać kłosy, wycierać je w dłoniach i zjadać.

Tradycyjne chrześcijaństwo syryjskie zna kilka tłumaczeń Starego i Nowego Testamentu. Odkryte fragmenty to tak zwane „czwarte świadectwo tekstowe”, które ujawnia wprawdzie niewiele nowych szczegółów dotyczących życia Jezusa Chrystusa. Z pewnością otwiera to jednak nowe możliwości dla badaczy Biblii.


Przeczytaj również:

Biblia dostępna w 57 kolejnych językach

niniwa.pl

Redakcja portalu niniwa.pl