Jakie imię dla dziewczynki? Najpiękniejsze imiona żeńskie.
24 stycznia| Wiadomości

Jakie imię dla dziewczynki? Najpopularniejsze imiona żeńskie w 2024 roku

Jakie imię wybrać dla dziewczynki w 2024 roku? Przed tym dylematem stają wszyscy przyszli rodzice małych niewiast. Oto najpiękniejsze i najpopularniejsze imiona żeńskie, ich pochodzenie i znaczenie oraz znane kobiety o tym imieniu.

Mody bywają na wszystko. Na imiona też. Imiona, które kiedyś wydawały się być obciachowe, niefajne albo po prostu mało znane, dzisiaj święcą triumfy. I na odwrót.

Przyjrzyjmy się obecnie najpopularniejszym imionom żeńskim w Polsce. Zobaczmy skąd się wzięły, co oznaczają i czy mogą mieć jakikolwiek wpływ na kobiety, które je noszą.

Oto 10 najpopularniejszych w ostatnim okresie imion żeńskich.

Zobacz również:

10. Lena

Lena to imię pochodzenia skandynawskiego i rosyjskiego. Jest zdrobnieniem dwóch imion: Helena i Magdalena. Leny obchodzą imieniny 21 lutego, 21 maja, 22 lipca, 18 sierpnia, 28 września i 10 listopada.

Lena to kobieta żywa jak srebro. Wciąż uśmiechnięta, patrząc na nią można odnieść wrażenie, że urodziła się z uśmiechem na ustach. Już od najmłodszych lat ma jasno sprecyzowane plany – wie, kim będzie i czym się będzie zajmowała. I nic nie stanie jej na przeszkodzie, aby te plany zrealizować. Odpowiedzialna, słowna, konsekwentna, szybko awansuje. Jako przełożona, wymagająca w stosunku do swoich pracowników. Kochliwa, lubi towarzystwo mężczyzn, ale tylko nielicznym pozwala się do siebie zbliżyć. Troskliwa, czuła matka, jednak potrafi zganić, gdy uzna, że dzieciaki za wiele sobie pozwalają. Lubi podróże z rodziną na łono przyrody.

Przykład znanej Leny… albo i Lany:

9. Oliwia

Oliwia to imię żeńskie pochodzenia łacińskiego. Etymologicznie powiązane z wyrazem olivia – drzewo oliwne, owoc oliwki, oliwka. Znane już w starożytności. Imieniny obchodzi 5 marca i 15 czerwca. W Kościele katolickim mamy dwie patronki tego imienia.

Niektórzy twierdzą, że to imię pochodzenia literackiego wymyślone przez Szekspira na potrzeby komedii Wieczór Trzech Króli. Spolegliwa natura, w której brakuje zadziorności i dynamiczności. Romantyczna i eteryczna Oliwia żyje sobie spokojnie pośród kwiatów i zwierząt i niczego nie brakuje jej do szczęścia. Jest osobą lubianą, z natury towarzyską i obdarzoną poczuciem humoru. Jest uzdolniona artystycznie.

Przed nami Olivia Newton John:

8. Alicja

Alicja to imię pochodzenia angielskiego. Najprawdopodobniej odmienna forma imion Aleksandra lub Elżbieta. Alicje obchodzą imieniny 15 lutego, 18 maja, 21 czerwca i 1 września.

Alicja ma cechy przywódców, prekursorów, tych którzy idą w pierwszym szeregu, ludzi ciekawych świata. Kobiety, które noszą to imię, są kobietami niezwykle inteligentnymi. Zadają mnóstwo pytań, są ciekawe wszystkiego. Wrodzony temperament nie pozwala im usiedzieć w jednym miejscu. Alicja uwielbia podróżować, zwiedzać odległe zakątki świata. Nie ulega łatwo namiętnościom, stawia na zdrowy rozsądek. Uporządkowana i racjonalna, wiąże się zazwyczaj z mężczyzną, który stanowi jej przeciwieństwo.

A najbardziej znana Alicja? Oczywiście ta z Krainy Czarów. No, ale jest jeszcze ta w łańcuchach:

7. Pola

Pola to zdrobnienie od imienia Apolonia, które stosunkowo od niedawna jest nadawane jako samodzielne imię. Wywodzi się z Grecji i oznacza należącą do Apolla. Prawdopodobnie fakt, że dziś to imię funkcjonuje jako oddzielne od imienia Apolonia, wiąże się w pomieszaniem imion Apolonia i Paula; to ostanie wymawia się w niektórych językach jako Pola.

Motto życiowe Pol to: mądrość, odpowiedzialność i uznanie. Intuicja pozostaje na drugim planie. Liczy się funkcjonowanie na wysokim poziomie moralnym co daje zrozumienie porządku społecznego i wzmacnia determinację. Pole mocno wierzą we wpływ przeszłości na kształtowany obecnie los, bieżące działanie i jego skutki dla przyszłości.

Imieniny obchodzą Pole 9 lutego, a najpopularniejsza Pola to chyba ta z piosenki Muńka Staszczyka:

6. Julia

Imię Julia należy do wielkiej rodziny imion pochodzenia łacińskiego, które wywodzą się od znanego rodu rzymskiego Juliusów. Imię popularne wśród rzymskich arystokratek. Patrz: Romeo i Julia Szekspira.

Współczesna Julia jest kobietą godną, pewną siebie, czerpiącą garściami z życia. Julie wzbudzają sympatię, gdyż są miłe, uczynne i często się uśmiechają. Silne emocje wzbudza również w mężczyznach. Z przymrużeniem oka spogląda na ich tańce godowe, zaloty, mizdrzenia. W głębi serca ma swój ideał mężczyzny i gdy tylko taki pojawi się na horyzoncie, Julia po prostu go sobie bierze. Jest kochającą żoną i fantastyczną matką. Słynie z dobrego smaku, lubi stare przedmioty i muzykę.

Julia obchodzi imieniny 8 kwietnia, 16 kwietnia, 22 maja, 27 lipca i 10 grudnia. Najbardziej znana Julia? Być może ta z piosenki Lennona:

5. Maja

Ciekawa jest geneza samego słowa Maja. Pochodzi ono z sanskrytu, gdzie w systemach religijno-filozoficznych Indii jest symbolem ułudy, iluzji świata, który nas otacza. W mitologii greckiej imię to nosiła bogini, matka Hermesa. Rzymianie ubóstwiali Maję jako boginię wiosny, pomyślności i rozkwitu sił przyrody. Z kolei Celtowie czcili boginię o imieniu Maja Rosmerta.

Współcześnie Maja jest samodzielnym imieniem, ale funkcjonuje również jako zdrobnienie imienia Maria. Maja to kobieta niezwykle wrażliwa, inteligentna. Nie skupia się na sprawach materialnych tego świata i dba o rozwój duchowy. Nie znosi, gdy ktoś ją oszukuje. Potrafi być wówczas naprawdę złośliwa i nieprzyjemna. Często angażuje się w działalność charytatywną, choć nie lubi, gdy o niej się mówi. Niekiedy z imieniem tym wiążą się talenty artystyczne.

Imieniny Maje obchodzą 9 kwietnia. Bez wątpienia najbardziej znaną Mają wszech czasów jest… Pszczółka Maja:

4. Laura

Laura to imię pochodzenia łacińskiego, które prawdopodobnie zostało utworzone od wyrazu wawrzyn lub laur. Jest żeńskim odpowiednikiem łacińskiego imienia Laurencjusz, które oznacza mieszkańca Laurentum.

Imię Laura było bardzo popularne w kręgach arystokratycznych i mieszczańskich. Mówi się, że nie ma polskiego odpowiednika. Serio? A Laurenty to co?

Laura jest świetną przywódczynią i bardzo dobrą organizatorką różnego typu wydarzeń. Uwielbia działać i jest pewna swoich umiejętności. Jest bardzo wytrwała i cierpliwa, dzięki czemu zawsze odnosi sukces. Laura to osoba uparta, która wszelkiego typu porażki traktuje jako ważną lekcję. U innych ceni sobie prawdomówność, otwartość i lojalność. Nie znosi kłamstwa, owijania w bawełnę i nieuczciwości.

Imieniny Laury obchodzą 22 stycznia, 17 czerwca, 18 sierpnia i 19 października. Słynna Laura? Ty mówisz Laura – ja odpowiadam… Palmer:

3. Hanna

Imię Hanna to bliźniacza forma dla Anny. Oba imiona pochodzą od hebrajskiego słowa Hannah oznaczającego łaska lub wdzięk, albo pełna łaskawości. Najstarszy znany zapis tego imienia w Polsce pochodzi z roku 1311.

Współcześnie największą popularnością cieszyło się w latach 50. XX wieku i obecnie. Hanna jest kobietą o kilku twarzach. Może posiadać uzdolnienia artystyczne, spełniać się na niwie sztuki, być aktorką, piosenkarką, malarką. Jako artystka jest pełna energii, żywa, wszędzie jej pełno. Wiecznie uśmiechnięta, dużo mówi, sprawia wrażenie osoby, która nie ma problemów. W zaciszu czterech ścian, gdy nie znajduje się już w świetle reflektorów, opada maska kobiety artystki i Hanna przeobraża się w kobietę wyciszoną, pełną zadumy, spokojną.

Hanna świętuje 9 czerwca, 26 lipca. Najbardziej znana Hanna? Montana!

2. Zuzanna

Zuzanna to imię pochodzenia hebrajskiego, wywodzi się od słowa szoszannah oznaczającego lilia. Imię to jest symbolem czystości, a wszystko to za sprawą biblijnej Zuzanny. Jej postać pojawia się w Księdze Daniela. Była ona piękną żoną bogacza Joakima. Została niesłusznie oskarżona przez dwóch starców, którzy podglądali ją nagą w kąpieli, o cudzołóstwo z nieznanym młodzieńcem. Wcześniej ci sami starcy próbowali namówić ją do zdrady. Została skazana na śmierć, ale z jej szponów wyrwał ją sam prorok Daniel. Wykazując sprzeczności w zeznaniach starców dowiódł jej niewinności.

Imieniny Zuzanny przypadają 18 stycznia, 11 maja, 24 maja, 6 lipca, 11 sierpnia, 19 września i 17 października. Współczesna Zuzanna jest osobą subtelną, wrażliwą na wszystkie przejawy dobra i zła. Posiada odważną naturę, wielki temperament i wyostrzoną intuicję. Postępuje zawsze zgodnie ze swoim sumieniem, sprawiedliwie, lojalnie i uczciwie. Jest pewna siebie, dlatego robi zawsze i wszystko z dozą dużego zaangażowania. Obdarzona jest artystyczną duszą. Sanah jak nic!

Najpopularniejsza Zuzia? Zdecydowanie ta nieduża!

1. Zofia

Zofia to imię pochodzenia greckiego. Wywodzi się od słowa sophia, co znaczy – mądrość. W mitologii greckiej boginią mądrości, była narodzona z głowy Zeusa, Atena. W poczcie świętych istnieją dwie święte o tym imieniu. Jedna z nich miała być młodą rzymianką, która zginęła śmiercią męczeńską podczas prześladowania chrześcijan za panowania cesarza Dioklecjana w 305 r. Co ciekawe, jest ona patronką mrozów. O drugiej św. Zofii mówi się: św. Zofia z trzema córkami. Należy ona do grona najstarszych świętych.

Dzisiejsza Zofia jest kobietą rozsądną, mądrą i uczciwą. Wrażliwa na krzywdę innych angażuje się często w działalność charytatywną, poświęcając często swoje życie rodzinne. Jej charyzmatyczność sprawia, że lgną do niej ludzie i jest przez nich lubiana. Potrafi walczyć o swoje, jest wówczas silna i zdecydowana. Nie oczekuje pochwał za to co robi, a nagrody przyjmuje ze wstydem. Zofia staje się naturalną liderką w swoim otoczeniu.

Zofie obchodzą imieniny 15 maja i 30 września. A Zosia Loren śpiewała tak:

Adam Szewczyk

Gitarzysta, kompozytor, aranżer, felietonista. Człowiek o wielkiej ciekawości świata patrzący na rzeczy racjonalnie i przez pryzmat wiary. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Wieloletni jej wykładowca.