26 lutego| Wiadomości

Czy to największy wąż na świecie? Naukowcy odkryli nowy gatunek anakondy

Informacja nie dla osób cierpiących na fobię przed wężami...

W lasach deszczowych Amazonii ukrywa się nieznany wcześniej gatunek węża, który może być największy na świecie. To północna zielona anakonda, która może osiągać ponad 7 metrów długości i ważyć pół tony. Naukowcy z Australii odkryli ją podczas ekspedycji zorganizowanej przez kanał National Geographic.

Anakondy to olbrzymie węże-dusiciele, które polują na zwierzęta w pobliżu wody. Są niejadowite, ale mają silne szczęki i mięśnie, którymi owijają się wokół ofiary i duszą ją. Południowe zielone anakondy, które występowały w Ameryce Południowej 10 milionów lat temu, uważane są za najcięższe węże na świecie. Największy znany osobnik miał 8,43 metra długości i 1,11 metra w obwodzie.

Tajemnicza dolina odkryta w Amazonii. „Klasa sama w sobie”

Jednak naukowcy z Uniwersytetu Queensland w Australii twierdzą, że odkryli nowy gatunek anakondy, który może być jeszcze większy. To północna zielona anakonda (Eunectes akayima), która żyje w Ekwadorze, na terenach zamieszkanych przez plemię Waorani. Członkowie tego plemienia opowiadali naukowcom o wężach, które „są największe na świecie”.

Podczas 10-dniowej ekspedycji, naukowcy znaleźli kilka anakond leżących na płyciźnie, czekających na ofiarę. Jedna z nich mierzyła niewiarygodne 6,3 metra. Naukowcy słyszeli też o wężach, które miały 7,5 metra i ważyły 500 kg.

„Rozmiar tych wspaniałych stworzeń był niewiarygodny” – powiedział prof. Bryan Fry, biolog i przewodzący zespołu badaczy.

Puszczę Amazońską przetnie autostrada?

Naukowcy zbadali DNA nowego gatunku i stwierdzili, że różni się on genetycznie o 5,5 proc. od południowej zielonej anakondy, która żyła prawie 10 mln lat temu. To duża różnica, biorąc pod uwagę, że ludzie różnią się od szympansów zaledwie o 2 proc.

Odkrycie nowego gatunku węża zostało opisane w dzienniku internetowym MDPI Diversity i jest częścią nowego serialu dla kanału National Geographic, który ma się ukazać w tym roku.

Naukowcy ostrzegają jednak, że nowy gatunek anakondy jest zagrożony wyginięciem z powodu wylesiania Amazonii i zmian klimatycznych. Wylesianie spowodowało utratę 20-31 proc. środowiska naturalnego w regionie, co może mieć negatywne skutki dla 40 proc. lasów Amazonii do 2050 roku. Pożary, susze i wzrost temperatury również stanowią zagrożenie dla anakond, które żyją w tak rzadkich i unikalnych ekosystemach.

niniwa.pl

Redakcja portalu niniwa.pl