12 marca| Wiadomości

Wielka Brytania: tegoroczne „wielkoczwartkowe monety” rozda królowa Kamila

W imieniu swego chorującego na raka męża, króla Wielkiej Brytanii Karola III, tradycyjne rozdawanie Maundy money („wielkoczwartkowych monet”) przejmie w tym roku królowa Kamila. Powołując się na komunikat pałacu Buckingham, poinformowała o tym niemiecka agencja katolicka KNA. Według tej informacji, wydarzenie będzie miało miejsce podczas nabożeństwa w anglikańskiej katedrze w Worcester w zachodniej Anglii.

Karol III kontynuuje tradycję swojej matki, zmarłej w 2022 r. Elżbiety II. Wybrane osoby, wszystkie w wieku emerytalnym i wytypowane przez swoją diecezję, otrzymują od monarchy „wielkoczwartkowe pieniądze”, na znak uznania dla ich służby Kościołowi i wspólnocie.

Odbiorcami tych „pieniędzy Wielkiego Czwartku” jest zazwyczaj tylu mężczyzn i kobiet, ile lat ma monarcha – w tym roku po 75. Wiek króla określa również liczbę monet. Według królewskiej mennicy, która produkuje te specjalne monety, po raz pierwszy wręczył je król Jan w 1213 roku: po 13 „groszy” dla 13 biednych mężczyzn. Od czasu panowania Henryka IV (1399–1413) liczba odbiorców wynosi tyle, ile lat ma król.

Święci po raz pierwszy na obiegowych monetach euro

Każdy odbiorca otrzymuje dwie małe skórzane torby z monetami, które zostały wcześniej pobłogosławione. Jedna z toreb zawiera będące aktualnie w obiegu monety, jako symbol królewskiej jałmużny na odzież lub żywność. Drugi woreczek zawiera tyle monet wybitych specjalnie na Wielki Czwartek, ile monarcha ma lat.

76-letnia królowa Kamila bierze udział w ceremonii po raz trzeci. W 2022 i 2023 r. monety rozdawał jej mąż Karol, w 2022 r. jeszcze w imieniu 95-letniej wówczas Elżbiety II.

Angielski monarcha jest również świecką głową anglikańskiego Kościoła Anglii.

Źródło: KAI

niniwa.pl

Redakcja portalu niniwa.pl