8 lutego| Wiadomości

Festiwal „zżycia”? Inicjatywa młodzieży na Kubie

Młodzi Kubańczycy są pionierami dialogu w swoim społeczeństwie, także na polu ekumenicznym. Zorganizowali coroczny festiwal, który ma na celu wprowadzenie w życie przesłania otwartości i akceptacji innych. W tym roku ze względu na obostrzenia pandemiczne, główne wydarzenia Festiwalu Jedności odbywały się na Facebooku.

Mocnym zastrzykiem duchowej motywacji była wizyta Papieża na Kubie we wrześniu 2015 roku. Franciszek, spotykając się z młodzieżą, rzucił im wyznawanie, aby „tworzyli przyjaźń społeczną” w swoim kraju, przekraczając wszelkie różnice, aby współpracować w odbudowie ojczyzny, wspólnego dobra. Mówił także o „kulturze spotkania”. „Proszę, nie dzielmy się między sobą” – mówił wtedy Papież. Słowa Franciszka na Kubie wydawałyby się zapowiedzią jego ostatniej encykliki „Fratelli Tutti”.

Braterstwo wśród chrześcijan jest elementem ewangelizacji i czynnikiem uwiarygodniającym przesłanie Jezusa wobec niewierzących i całego społeczeństwa – mówił Ojciec Święty.

Ekumeniczny Festiwal Młodych narodził się w diecezji stolicy i tam co roku się odbywał. Pandemia przyniosła utrudnienia, ale dała też opcje zaangażowania nie tylko Hawany. Tegoroczna edycja na Facebooku po raz pierwszy zawiera świadectwa wideo młodych ludzi mieszkających poza stolicą i właśnie dlatego, że można je zobaczyć w Internecie.

W organizację Festiwalu najbardziej zaangażowani są młodzi z Ruchu Focolari.

O tegorocznym festiwalu rozgłośni papieskiej powiedziała Paola Monetta, Włoszka, która od dłuższego czasu mieszka na wyspie i jest współodpowiedzialna za lokalną wspólnotę Focolari:

W tym roku, niestety, pandemia nie pozwoliła nam być fizycznie razem, aby przeżyć Festiwal Ekumeniczny. Podjęliśmy decyzję, że nie będziemy kontynuować przygotowań, ponieważ istniało tak wiele barier, które uniemożliwiały nam organizację Festiwalu, plany Boga były inne. Wsłuchując się w Jego głos, postanowiliśmy przygotować Festiwal w inny sposób. Przeprowadziliśmy wywiady z wieloma osobami: młodzieżą, mieszanymi małżeństwami, księżmi i przedstawicielami różnych Kościołów, które żyją dialogiem ekumenicznym. Nakręciliśmy również filmy z muzyką, tańcem i momentami modlitwy o jedność. Filmy te można znaleźć na Facebooku. Ta strona powstała nie tylko z okazji Festiwalu, ale także po to, by nagłośnić ekumenizm i zainspirować wszystkich do dialogu. Tutaj na Kubie mamy Internet od niedawna i nadal nie jest łatwo się połączyć, ale chcemy skorzystać z tej możliwości jak najlepiej, aby mieć kontakt z całym światem i przekazać nasze przesłanie – podkreśliła Monetta.

Na Kubie istnieje potrzeba dialogu na wszystkich poziomach, co wiąże się z uwrażliwianiem i formowaniem ludzi do ekumenizmu. Co ciekawe, trudno to przychodzi katolikom, ciężko jest się im otworzyć i przyjąć chrześcijan pochodzących z innych „szeregów” – zaznaczyła Paola Monetta. Na szczęście młode pokolenie katolików, wsparte nauczeniem Papieża Franciszka, nabywa zdolności naturalnego otwarcia się na „innego”. W tym roku my, młodzież z Kuby, chcemy poprzez Festiwal Ekumeniczny przekazać przesłanie nadziei, jedności i gościnności, a więc zaprosić wszystkich do przeżycia tego pięknego doświadczenia otwartości i dawania dobra innym – powiedziała liderka lokalnego ruchu Focolari na Kubie.

Źródło: KAI

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.