1 marca| Wiadomości

Papież Franciszek zaprasza do postu od plotek i oszczerstw

Pozdrawiając pielgrzymów po wczorajszej modlitwie Anioł Pański papież życzył wszystkim dobrego przeżycia okresu wielkopostnego, zachęcił do postu szczególnie od plotek i oszczerstw oraz codziennego czytania fragmentu Ewangelii. „To otwiera serce dla Pana” – powiedział Franciszek.

Także dzisiejsza Ewangelia zachęca do tego, żeby nie sądzić, nie potępiać, ale raczej odpuszczać i dawać. Często plotkowanie i oszczerstwa wynikają z tego, że nie decydujemy się porozmawiać z osobą, która w jakiś sposób nas krzywdzi. Łatwiej jest spuścić napięcie mówiąc o tym, co nas boli, ale niekoniecznie tej konkretnej osobie, ale właściwie byle komu. To łatwiejsze, bo nie musimy się konfrontować z tym, że być może nie mamy wcale racji. Możliwe, że nasze osądy, które powstały w głowie, nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Czasem odbieramy innych po pozorach, albo na podstawie mylnych wrażeń.

Nigdy nie wejdziemy w skórę drugiej osoby, nie poznamy w pełni jej motywacji i złożonego sposobu myślenia. Dlatego każdy osąd będzie subiektywny i obarczony błędem naszej percepcji. Zachęcamy za papieżem Franciszkiem do mniejszego rzucania oszczerstw (a tym bardziej plotkowania – bo falę jego efektów trudno potem zatrzymać), a raczej do rozmawiania, wyjaśniania nieporozumień i czerpania mądrości z Pisma Świętego.

Źródło: Redakcja NINIWA / Vatican News

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.