3 marca| Wiadomości

Papież sprzedał Lamborghini, żeby pomóc Niniwitom

Pieniądze, uzyskane ze sprzedanego na aukcji samochodu Lamborghini, który Franciszek otrzymał w prezencie w listopadzie 2017, wsparły m.in. dwa projekty pomocy dla chrześcijan w Iraku. Przewodniczący włoskiej sekcji papieskiego dzieła Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKwP) Alessandro Monteduro oznajmił 25 lutego, że z otrzymanej od papieża kwoty 200 000 euro odbudowano kościelną halę spotkań wspólnotowych i przedszkole w miejscowości Bashiqa na Równinie Niniwy. Podczas zaplanowanej na 5-8 marca wizyty w Iraku Ojciec Święty odwiedzi również ten region.

Halę wspólnoty syryjskokatolickiej w Bashiqa zniszczyli doszczętnie terroryści z „Państwa Islamskiego”. Na jej odbudowę przeznaczono 166 tys. euro z darowizny papieża i 124 tys. euro z funduszu PKwP. Na odbudowę niemal całkowicie zburzonego przedszkola przekazano 34 tys. euro ze sprzedaży samochodu. Placówka, w której znajdzie miejsce ok. 70 dzieci, ze względu na pandemię koronawirusa, nie może jeszcze rozpocząć działalności.

W listopadzie 2017 włoski producent aut Lamborghini podarował papieżowi model Huracan RWD Coupe o mocy 580 KM, który podczas aktu przekazania Franciszek sygnował swoim podpisem na masce chłodnicy. Następnie przekazał on ten pojazd na aukcję firmie Sotheby’s w Monako. Po raz pierwszy wylicytowano Lamborghini za niemal 715 tys. euro. Z nieznanych powodów, po aukcji w maju 2018 r., sprzedaż nie doszła do skutku. Ostatecznie właścicielem samochodu został obywatel Czech, który wygrał je na loterii zorganizowanej przez jedną z organizacji charytatywnych w USA. We wrześniu 2019 papieżowi przekazano kwotę 900 000 euro.

Według informacji z Watykanu, z uzyskanej sumy Ojciec Święty przeznaczył 200 tys. euro na seminarium duchowne i szkołę podstawową na Haiti, zniszczone przez trzęsienie ziemi w 2010 r. Dalszych 300 tys. euro wsparło Wspólnotę Papieża Jana XXIII, która sprawuje opiekę nad ofiarami prostytucji i handlu kobietami. 200 tys. euro otrzymało Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, a 160 tys. – zaproponowane przez producenta samochodu organizacje „Amici Centrafrica” (Przyjaciele Afryki Środkowej) i GICAM – międzynarodowa organizacja chirurgów ręki, opiekująca się osobami z wrodzonymi uszkodzeniami, urazami, oparzeniami i obrażeniami odniesionymi na skutek klęsk żywiołowych i konfliktów zbrojnych.

Źródło: KAI

Krzysztof Zieliński

Od 2008 roku współtworzy Oblackie Duszpasterstwo Młodzieży NINIWA, co jest jednocześnie pracą i życiową misją. Współorganizuje i animuje wydarzenia, pisze artykuły, redaguje treści książek i robi znacznie więcej. Człowiek orkiestra.