4 sierpnia| Wiadomości

Papież pobłogosławił korony z kamieniami z Ziemi Świętej dla obrazu Matki Bożej Kodeńskiej

Podczas środowej audiencji papież pobłogosławił nowe korony dla obrazu Matki Bożej Kodeńskiej, które zostały wykonane z okazji upamiętnienia pierwszej koronacji wizerunku sprzed 300 lat. Była to trzecia papieska koronacja w historii Polski.

Z tej okazji przybył do Rzymu biskup siedlecki Kazimierz Gurda oraz ojcowie oblaci, Michał Hadrich, proboszcz parafii w Kodniu, Krzysztof Borodziej, przełożony wspólnoty oraz kustosz sanktuarium, Paweł Zając, prowincjał polskiej prowincji oblatów NMP, a także rodzina Biereckich, którzy są jednymi z fundatorów Koron. Uczestnicy audiencji opowiedzieli Radiu Watykańskiemu o spotkaniu z Franciszkiem.

Biały bursztyn i dwa wyjątkowe kamienie

– Szczególnie interesowała go bliskość z Ukrainą i Białorusią. W naszym sanktuarium obraz został ukoronowany koronami papieskimi po raz pierwszy w 1723 r. Były one ufundowane przez kapitułę Bazyliki św. Piotra. W przyszłym roku obchodzimy jubileusz 300 lat koronacji. Autorem projektu i wykonawcą jest Mariusz Drapikowski, znany polski bursztynnik i złotnik, dlatego też w koronach jest umieszczony bursztyn złoty, miodowy i biały. Ostatni rok był dla Kodnia bardzo trudny, ale z drugiej strony duchowy rozwój ciągle trwa. Sytuacja na granicy wschodniej doprowadziła do tego, że w naszym domu pielgrzyma, a jednocześnie często przed obrazem Matki Bożej, Królowej Podlasia i Matki Jedności gromadzili się już nie tylko pielgrzymi, ale żołnierze, policjanci, którzy prawie po dwustu przebywali cały czas na tym terenie strzegąc naszego bezpieczeństwa i pilnując granic. Taką rolę ostatnio pełniło sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej. Od 1 lipca wszystko jest otwarte i sanktuarium na nowo otworzyło swoją misję, czyli dom pielgrzyma. Znowu gromadzą się tysiące pielgrzymów. Ojciec Święty zapytał o naszą przyszłość jako oblatów, bo we wrześniu rozpoczynamy naszą kapitułę generalną, czy mamy już generała. Prosiłem o błogosławieństwo dla diecezji, dla wszystkich księży, sióstr zakonnych i świeckich – powiedział papieskiej rozgłośni o. Paweł Zając.

O. Michał Hadrich przekazał dla misyjne.pl, że w koronach znajdują się także dwa wyjątkowe kamienie. W koronie Matki Bożej jest kamień z Groty Narodzenia, w Koronie Pana Jezusa kamień z Golgoty.

Źródło: misyjne.pl / VaticanNews / KAI

WYDARZENIA Czytaj więcej
PRZECZYTAJ TAKŻE