24 października| NINIWA Team

Archeolodzy znaleźli miejsce pochówku świętego Mikołaja, patrona wyprawy na Nordkapp

Ten znany-nieznany święty był patronem tegorocznej wyprawy NINIWA Team. Badaczom właśnie udało się ustalić pierwotne miejsce złożenia jego ciała.

Święty Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku. Był biskupem Miry – starożytnego miasta leżącego na terenie dzisiejszej Turcji. Za życia wsławił się cudami oraz bezinteresowną pomocą biednym i potrzebującym.

Pod względem historycznym św. Mikołaj jest postacią o tyle nietypową, że pierwsze wzmianki na jego temat pojawiły się dopiero w VI wieku, czyli ok. 200 lat po jego śmierci. To spowodowało, że niektórzy poddają w wątpliwość jego istnienie, argumentując, jakoby przekazy hagiograficzne były jedynie utrwaloną legendą.

Jak podaje portal National Geographic Polska, archeolodzy natrafili na miejsce, w którym św. Mikołaj został pochowany. Po śmierci, która nastąpiła prawdopodobnie w 343 roku, jego szczątki złożono w sarkofagu i umieszczono w krypcie grobowej kościoła w Mirze, który za życia sam nakazał wybudować w miejscu pogańskiej świątyni Artemidy.

Kilkaset lat później świątynia została zalana, a na jej murach wybudowano nowy kościół pod wezwaniem św. Mikołaja. Jednak na początku drugiego tysiąclecia szczątki świętego wykradli najpierw włoscy kupcy, a potem weneccy żeglarze. Kości trafiły do bazyliki w Bari oraz kościoła w Lido.

Przeprowadzona 70 lat temu analiza szczątek zachowanych w obu tych włoskich miejscowościach potwierdziła, że należały one do tej samej osoby. Również w drugiej połowie ubiegłego wieku odkryto ślady pierwotnego kościoła, w którym został pochowany św. Mikołaj, jednak dopiero ostatnio badaczom udało się odnaleźć dokładne miejsce złożenia jego ciała.

Tureccy archeolodzy twierdzą, że w XI wieku, kiedy kości świętego były rabowane, sarkofag został przesunięty. Teraz znaleźli mozaikę zdobiącą posadzkę, która przedstawia Jezusa trzymającego Biblię w lewej ręce, a prawą wykonującego gest błogosławieństwa. Właśnie zestawienie z Jezusem oraz analiza kształtu świątyni pozwoliła naukowcom ocenić miejsce pochówku biskupa.

Dzisiaj św. Mikołaj czczony jest zarówno w Kościele katolickim, jak i prawosławnym. Jest patronem m.in. pojednania Wschodu i Zachodu, Rosji, Moskwy oraz Berlina, a także pielgrzymów i podróżnych. To dlatego rowerzyści NINIWA Team obrali go za patrona tegorocznej wyprawy na Nordkapp, która jechała w intencji pokoju na świecie, szczególnie na Ukrainie.

Trzeba jednak przyznać, że prawdziwa historia św. Mikołaja nie jest powszechnie znana. Co innego postać Świętego Mikołaja – starszego mężczyzny z siwą brodą, ubranego w czerwony płaszcz i takąż czapką zwieńczoną białym pomponem, rozwożącego grzecznym dzieciom prezenty w swoich saniach ciągniętych przez latające renifery.

Operacja MIR, dzień 31. Ku nowym lądom

niniwa.pl

Redakcja portalu niniwa.pl

WYDARZENIA Czytaj więcej
NAJNOWSZE WPISY: