18 listopada| Wiadomości

Team Pope – powstał projekt o intencjach papieskich

Projekt Team Pope powstał po to, by zwrócić uwagę młodych na comiesięczne intencje papieskie. Aplikacja i materiały w mediach społecznościowych mają być mobilizacją do zaangażowania w pogłębioną formację, wolontariat, spotkanie z drugim człowiekiem. Twórcami Team Pope są jezuici z Krakowa.

– Opracowaniem intencji papieskich zajmuje się Papieska Światowa Sieć Modlitwy w Rzymie, w Polsce działająca jako Apostolstwo Modlitwy. Tam spływają z całego świata setki różnych próśb, problemów i spraw, które wspólnoty lokalne chcą polecić uwadze papieża i Kościoła – wyjaśnia dyrektor Krajowego Sekretariatu Apostolstwa Modlitwy o. Robert Więcek SJ. W Rzymie są one opracowywane tak, by ostateczna intencja obejmowała jak najwięcej szczegółowo zgłaszanych potrzeb. Dopiero wtedy są przedstawiane Ojcu Świętemu, który decyduje o tym, jakim sprawom w danym czasie wspólnota Kościoła będzie poświęcała więcej uwagi.

Team Pope – Papieska Światowa Sieć Modlitwy

Na sprawy, które nurtują papieża, Kościół i świat, jezuici postanowili zwrócić uwagę młodych. Jak twierdzą, po to został wymyślony Team Pope, aby młody człowiek mógł doświadczyć tego, że Kościół go potrzebuje. – Biorąc papieskie intencje na swoje barki i do swoich serc, może ten Kościół zmieniać – podkreśla Jan Głąba SJ, pomysłodawca projektu.

Hasłem aplikacji są słowa „Gdzie Piotr, tam Kościół”. Team Pope to instrument, który ma pomóc w tym, by stać się współpracownikiem papieża, wejść do jego drużyny. Użytkownicy sprawdzą w nim, w jakiej sprawie Ojciec Święty potrzebuje modlitewnego wsparcia. Mogą to zrobić w mediach społecznościowych lub w aplikacji. Twórcy projektu proponują nie tylko informacje o intencjach papieskich – te można znaleźć w wielu innych miejscach – ale ich pogłębienie. Regularnie zamieszczają nagrania wideo tworzone przez Vatican News, w których sam papież wyjaśnia istotę danej intencji. Są tu także dodatkowe materiały powiązane z problematyką, która dotyczy sprawy powierzonej przez Ojca Świętego modlitwie Kościoła.

Platforma proponuje też plany modlitewne, które odpowiadają przeżywanemu aktualnie okresowi liturgicznemu, a także tradycji modlitewnej Kościoła i wrażliwości, którą wnosili święci.

Wokół papieskich intencji można poprowadzić formację w ciągu roku. – Mamy nadzieję, że odpowiedzialność za to wezmą duszpasterze w realu, bo my przez telefon i ekran możemy dać tylko impuls, zapoczątkować pewną drogę. To, co dzieje się dalej, musi się wydarzyć w spotkaniu. Taki też jest zamysł, że apka z poziomu cyfrowego prowadzi do realnego – mówi Jan Głąba.

Aplikacja dostępna na systemy Android i IOS jest przedłużeniem strony internetowej. Jej zadaniem jest też pobudzanie aktywności użytkowników przez funkcję powiadomień. Gdy pojawi się nowa intencja, aplikacja informuje o niej użytkownika, a dzięki opcji wyboru planów wsparcia papieża przypomina o modlitwie. Dodatkowo użytkownicy znajdą w niej treści z mediów społecznościowych, materiały Team Pope oraz aktualności z życia Kościoła w Polsce.

Źródło: KAI

niniwa.pl

Redakcja portalu niniwa.pl