25 listopada| Wiadomości

Oto pierwsza cyfrowa parafia w Polsce

Przez internet można tu zamówić Mszę Świętą wybierając datę w cyfrowym kalendarzu, zgłosić ślub lub dziecko do chrztu, czy też "umówić" się na spowiedź. Tak działa pierwsza w Polsce parafia z biurem parafialnym obsługiwanym cyfrowo.

Parafia Imienia Jezus na poznańskiej Łacinie jest pierwszą w Polsce wspólnotą z biurem parafialnym obsługiwanym cyfrowo. Poprzez stronę internetową www.parafialacina.pl – klikając w odpowiednią zakładkę, można „załatwić” wszystko, o każdej porze dnia i nocy, w tym zamówić mszę św. wybierając datę w cyfrowym kalendarzu, zgłosić ślub, dziecko do chrztu św. lub Pierwszej Komunii Świętej, czy „umówić” się na spowiedź – zaznaczając w specjalnym formularzu m.in. „szacunkową długość spotkania”.

– Wszystko zaczęło się od tego, że z reguły nie lubimy chodzić do urzędów i załatwiać wszystkich papierkowych spraw. Kościół dzisiaj bardzo mocno kojarzy się właśnie z różnymi zaświadczeniami, sprawami do załatwienia i z reguły te biura parafialne są czynne od godz. 9 do 11, albo od 16 do 17 – kiedy ludzie są w pracy i kiedy nie mogą tych rzeczy załatwić” – mówi proboszcz parafii ks. Radosław Rakowski, podkreślając, że cyfrowe biuro parafialne to innowacyjne rozwiązanie w skali kraju.

– Chcieliśmy przez tę przyjazną stronę internetową dać ludziom możliwość zrobienia jakiegoś takiego pierwszego kroku. Żeby nie bali się iść do nieznanego im miejsca, jakim jest biuro parafialne, tylko żeby zrobili ten pierwszy krok, czyli np. zgłosili dziecko do chrztu, albo siebie do ślubu – a my już zadzwonimy do nich i z życzliwością pomożemy przygotować się do tych sakramentów i razem z nimi przez to wszystko przebrniemy. Ten pierwszy krok jest zawsze najtrudniejszy, więc ta strona jest po to, by go zrobić i żeby się nie bać tej parafialnej rzeczywistości – dodaje.

Kapłan nie obawia się, jak starsi parafianie zareagują na brak „tradycyjnego” biura parafialnego ani czy poradzą sobie z „cyfrowym Kościołem”. Jak zaznacza, pierwsze reakcje mieszkańców są bardzo pozytywne, a sama parafia jest dość specyficzna, ponieważ jest to nowe osiedle, 90 proc. mieszkańców to ludzie młodzi.

– Nasza parafia jest bardzo nastawiona na spotkanie; po każdej mszy św. mamy ciasto, kawę, spotykamy się z ludźmi. A jeśli chodzi o same sakramenty święte, to bardzo nam zależy na tym, żeby nie skupiać się na samym tym załatwieniu spraw, ale właśnie na spotkaniu. Chcemy spotykać się po to, żeby poznawać Słowo Boże, żeby się wspólnie modlić – a nie żeby załatwiać sprawy. Dlatego też tak bardzo ułatwiamy te wszystkie formalne rzeczy związane z dokumentami, które są nam niezbędne, żeby już samo spotkanie było fascynacją drugim człowiekiem, a nie zaświadczeniami – podkreśla proboszcz.

Dzięki rozwiązaniom zawartym na stronie, różnego rodzaju dokumenty, jak np. akt urodzenia dziecka zgłaszając je do chrztu św. można dostarczyć w pliku, przesyłając je jako załącznik do formularza.

Pytany, czy ma nadzieję, że rozwiązania wprowadzone na Łacinie staną się inspiracją dla innych proboszczów, by starali się wychodzić naprzeciw mieszkańcom i obecnej rzeczywistości, ks. Rakowski odpowiada, że przede wszystkim jest wdzięczny abp. Stanisławowi Gądeckiemu za mianowanie go proboszczem w takim nowym środowisku. – I rzeczywiście nazwaliśmy tę naszą parafię taką trochę „misyjną”, czyli właśnie, że idę tam z pewną misją odnalezienia nowej drogi do ludzi, którzy tam mieszkają – zaznacza.

Dla poznańskiej parafii jedną z takich nowych dróg jest właśnie strona internetowa i ułatwiony kontakt z parafianami. Dzięki tym rozwiązaniom ksiądz rzeczywiście może się bardziej skupić na spowiadaniu i odprawianiu Mszy św., niż na wypełnianiu różnych druczków i dokumentów.


Zobacz również:

Ten kraj wkrótce przestanie istnieć. Rząd przenosi całe państwo do metaverse

niniwa.pl

Redakcja portalu niniwa.pl