Helena Kmieć zostanie błogosławioną?

Zamordowana w Boliwii wolontariuszka misyjna Helena Kmieć może zostać wyniesiona na ołtarze!

Archidiecezja krakowska w ubiegłym tygodniu powołała ks. Pawła Wróbla SDS na postulatora procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Heleny Kmieć.

Co teraz?

W chwili ustanowienia postulatora rozpoczyna się faza przygotowawcza procesu beatyfikacyjnego, w której głównym zadaniem jest zgromadzenie wszelkich dokumentów dotyczących życia Heleny Kmieć, a także pism, pamiętników, listów, wiadomości itp., które były jej autorstwa. Zbiera się także wszystkie świadectwa dotyczące znaków i łask, których uzyskanie przypisuje się wstawiennictwu kandydatki na ołtarze.

Kolejnym krokiem będzie powołanie przez arcybiskupa krakowskiego komisji historycznej i cenzorów teologów, a następnie prośba o opinię Konferencji Episkopatu Polski oraz tzw. „nulla osta” Stolicy Apostolskiej.

Postulator utworzył specjalne biuro postulacyjne, z którym mogą kontaktować się osoby chcące przekazać świadectwo bądź materiały dotyczące życia Heleny Kmieć:

adres: ul. Św. Jacka 16, 30-364 Kraków
telefon: +48 12 352 27 55
e-mail: beatyfikacja@helenakmiec.pl

Kim była Helena Kmieć?

Helena Agnieszka Kmieć urodziła się 9 lutego 1991 roku w Krakowie, choć pochodziła z Libiąża. Była znana przez swoje liczne talenty, życzliwość i życie bliskie Bogu.

W 2012 roku znalazła swoje miejsce w Wolontariacie Misyjnym „Salvator” WMS, działającym przy zgromadzeniu zakonnym salwatorianów. W 2013 roku pojechała na misję do Zambii, gdzie przez dwa miesiące pracowała z dziećmi ulicy, między innymi ucząc ich czytania, pisania, angielskiego i matematyki oraz towarzysząc im w codziennym życiu.

8 stycznia 2017 roku rozpoczęła służbę na placówce misyjnej sióstr służebniczek dębickich w Cochabambie w środkowej Boliwii. 24 stycznia, nad ranem polskiego czasu, miał miejsce napad na ochronkę dla dzieci, w której Helena przebywała wraz z drugą wolontariuszką Anitą. Podczas zdarzenia napastnik ugodził nożem Helenkę, która zmarła pomimo prób ratowania życia.

Zabójca Heleny Kmieć został skazany na 30 lat więzienia. W czasie procesu zeznał, że działał pod wpływem narkotyków.

Powołanie postulatora procesu beatyfikacyjnego to znak, że możemy niedługo spodziewać się otwarcia procesu beatyfikacyjnego – Helena Kmieć może zostać uznana przez Kościół za błogosławioną!

Źródło: Facebook – Salwatorianie Prowincja Polska

niniwa.pl

Redakcja portalu niniwa.pl