28 grudnia| Wspólnota

Dorośliśmy!

To już oficjalne - NINIWA ma 18 lat! W dorosłość wkraczamy z wdzięcznością i poczuciem odpowiedzialności, by kontynuować to wspaniałe dzieło - na większą chwałę Boga i dla dobra ludzi!

Dokładnie 18 lat temu, 28 grudnia 2004 roku, przy oblackiej parafii w Katowicach spotkało się 10 osób – wraz z o. Tomaszem Maniurą OMI, neoprezbiterem i opiekunem nowej wspólnoty – żeby rozmawiać o przygotowaniu formacji dla młodzieży. Ten moment uznajemy za początek NINIWY.

W kolejnych latach jako NINIWA uczestniczymy w różnych wydarzeniach i podejmujemy aktywności – jeździmy na zjazdy wspólnoty, Festiwal Życia w Kodniu czy Wolontariat Misyjny na Ukrainie, wystawiamy sztuki teatralne, opracowujemy „Kartę Niniwity” i nabieramy tożsamości – powstaje hymn NINIWY:

W sierpniu 2007 roku z Katowic do Wilna wyrusza pierwsza wyprawa rowerowa NINIWA Team. Od tego momentu wyprawy rowerowe na stałe wpisują się w roczny program duszpasterski NINIWY i w kolejnych latach są coraz mocniej rozwijane, stając się jednocześnie wizytówką i znakiem rozpoznawczym całej wspólnoty.

Rok później, w lipcu 2008 roku, ojcowie Tomasz Maniura i Bartosz Madejski zostają delegowani do Kokotka, by stworzyć Centrum Formacji NINIWA przeznaczone dla młodzieży. Od tej pory ta mała osada ukryta w lublinieckich lasach staje się naszym miejscem na mapie świata.

Kolejne zjazdy wspólnoty i wolontariatu, coraz dalsze wyprawy rowerowe i publikacja książek, autorskie rekolekcje dla młodzieży w Kokotku – tak kształtuje się i krzepnie rzeczywistość NINIWY w kolejnych latach.

Przełomem okazuje się rok 2017, kiedy zapada decyzja o zakupie dużego ośrodka nad pobliskim stawem Posmyk. To odważny krok w dorosły wiek! Rozpoczyna się tytaniczna praca, żeby dostosować zaniedbany budynek do potrzeb młodzieży. Tu powstaje Oblackie Centrum Młodzieży NINIWA, wkrótce rusza też restauracja Oblacka Przystań.

Odtąd to miejsce – dzięki staraniom i wysiłkowi wielu ludzi – staje się centrum duszpasterstwa młodzieży i wielu wydarzeń. W 2018 roku po raz pierwszy w Kokotku odbywa się Festiwal Życia! Wyrusza także pierwsza wyprawa piesza NINIWA Team pod wodzą o. Dominika Ochlaka.

W maju 2022 roku zostaje poświęcona i oddana do użytku nowo wybudowana kaplica pw. Świętych Młodzianków ze stałą obecnością Najświętszego Sakramentu. To zwieńczenie ogromnego remontu Oblackiego Centrum Młodzieży NINIWA, które nie przypomina już dawnego ośrodka, oraz symbol dojrzałego wieku NINIWY.

Po 18 latach z małej wspólnoty NINIWA dorosła do prężnie działającego duszpasterstwa, które prowadzi wiele różnych dzieł. Całą naszą rzeczywistość pokazujemy w teledysku do piosenki napisanej specjalnie na naszą osiemnastkę!

Całą historię NINIWY i wszystkie najważniejsze wydarzenia z 18 lat naszej działalności możesz prześledzić w odświeżonej wersji naszej kroniki:

Kronika NINIWY

Dziękujemy, że byliście i jesteście z nami. Twórzmy dalej razem NINIWĘ!

niniwa.pl

Redakcja portalu niniwa.pl