10 stycznia| Wiadomości

Puchar mundialu w „argentyńskiej Częstochowie”

Prezes argentyńskiego Związku Piłki Nożnej (AFA), Claudio „Chiqui” Tapia, odbył pielgrzymkę z pucharem piłkarskich mistrzostw świata. Przed wizerunkiem Matki Bożej w Luján, narodowym sanktuarium Argentyny, podziękował za zdobycie mistrzostwa świata w ostatnim mundialu przez piłkarską reprezentację kraju - poinformowano w oświadczeniu bazyliki w Luján. Modlitwą „Zdrowaś Mario” rektor bazyliki, ksiądz Lucas García, podziękował za zwycięstwo, „które jest wielką radością dla całego społeczeństwa argentyńskiego”.

Maryjne sanktuarium w Luján oddalone jest od Buenos Aires o 70 kilometrów i należy do najważniejszych sanktuariów Ameryki Południowej, to „argentyńska Częstochowa”. Łaskami słynąca figura Matki Boskiej, terakotowy posąg ubrany w cenne szaty, pochodzi z XVI wieku. „Virgen de Luján” (Dziewica z Luján) jest patronką Argentyny, Urugwaju, Paragwaju i archidiecezji Mercedes-Luján. Główne jej święto jest obchodzone 8 maja.

Czy Messi spełni obietnicę złożoną Matce Bożej?

Nie była to pierwsza pielgrzymka pucharu Piłkarskich Mistrzostw Świata z prezydentem AFA, ale pierwsza do największego sanktuarium katolickiego. Wcześniej, pod koniec grudnia, Tapia zawiózł to cenne trofeum do znajdującego się w Vallecito grobu Deolindy Correa, argentyńskiej „świętej” ludowej, znanej jaklo Difunta [zmarła] Correa. Legenda mówi, że ta kobieta umarła z pragnienia na pustyni, ale jej dziecko przeżyło dzięki wciąż płynącemu mleku matki. Ku jej czci można spotkać kapliczki w całej Argentynie.

Źródło: KAI

niniwa.pl

Redakcja portalu niniwa.pl