20 stycznia| Wiadomości

Misjonarki oblatki otwierają pierwszą placówkę poza Europą

Siostry odbywają właśnie rekolekcje przed wyjazdem na misje.

Cztery misjonarki oblatki odbywają właśnie rekolekcje w Rzymie przed wylotem do Peru. Pod koniec stycznia wspólnota zamierza otworzyć pierwszą placówkę zgromadzenia poza Europą. W pionierskiej grupie znajduje się Polka – s. Katarzyna Biel OMI.

W Peru cztery misjonarki (Peruwianka, dwie Hiszpanki i Polka) zamierzają otworzyć wspólnotę zakonną w Bambamarca. To stolica prowincji Hualgayoc w północno-zachodniej części kraju. Miasto należy do rzymskokatolickiej diecezji Cajamarca. Katolicy stanowią tutaj blisko 90% populacji, ale w regionie mocno działają sekty i różne denominacje chrześcijańskie. W 2021 roku w diecezji działało 41 parafii, w kościelnej jurysdykcji posługuje blisko 80. prezbiterów i prawie 200. osób życia konsekrowanego. Obszar zamieszkuje ponad półtora miliona katolików.

Otworzenie nowej placówki poprzedzone było rozeznaniem na miejscu. Od września 2022 roku misjonarki posługiwały wśród grupy etnicznej Sierra Norte. Przyjechały do Peru na zaproszenie miejscowego biskupa, który od 2018 roku zapraszał zgromadzenie do stałej obecności na terenie jego diecezji.

Misjonarki Oblatki Maryi Niepokalanej – w 1997 roku dziewięć kandydatek zaczęło życie wspólnotowe w Pozuelo w Hiszpanii, dając początek oblatkom Maryi Niepokalanej. Zaczęły od rozważania konstytucji oblatów, przeredagowując je na potrzeby wspólnoty żeńskiej oraz wyboru spośród siebie przełożonej. Dzień rozpoczynały wspólną modlitwą, po czym każda udawała się na uczelnię na studia. Po nauce siostry oddawały się pracy w domu rekolekcyjnym, katechizowaniu dzieci i młodzieży w parafii. Dzień kończył się Eucharystią w miejscowej wspólnocie oblackiej. Rok później nowe zgromadzenie uzyskało aprobatę Kościoła.

Źródło: oblaci.pl

niniwa.pl

Redakcja portalu niniwa.pl