20 lutego| Wiadomości

Rekolekcje karnawałowe w Brazylii

Ostatnie dni karnawału są w Brazylii wolne od pracy, a wielu ludzi uczestniczy czynnie lub biernie w barwnych pochodach i rywalizacji szkół samby w różnych miastach, zwłaszcza w São Paulo i Rio de Janeiro. Ale niemało osób wykorzystuje ten czas także na osobiste spotkanie z Bogiem przez udział w różnych formach rekolekcji karnawałowych. Od piątku 17 lutego do środy popielcowej 22 bm. diecezje, zgromadzenia zakonne i parafie przygotowują takie właśnie ćwiczenia duchowe. Niektóre z nich mają formę wyjazdową i zamkniętą, inne są otwarte dla wszystkich chętnych.

Jedne z największych organizuje wspólnota Canção Nova, która w swojej siedzibie w Cachoeira Paulista zgromadziła tysiące wiernych a całość transmituje też telewizja. Rekolekcje pod hasłem “Przyjdź chwal” odbywają się w duchu odnowy charyzmatycznej a prowadzą je artyści katoliccy: Diakon Nelsinho Corrêa, Filhos de Lourdes, Yuri Costa, Antonio Alves, Cosme, Emanuel Stênio, Naldo José. Obok śpiewu i wysławiania Boga jest tam czas na adorację Najświętszego Sakramentu, spowiedź sakramentalną i Mszę św., którą każdego dnia odprawia biskup.

W Rio de Janeiro największe rekolekcje organizują diecezje pod nazwą: “Rio de Água Viva” (Rzeka wody żywej). Uczestnicząc w rekolekcjach każdy może lepiej przygotować się do Wielkiego Postu, aby umrzeć dla grzechu i odrodzić się do nowego życia w Bogu. Zapraszając do udziału w nich arcybiskup Rio de Janeiro kard. Orani João Tempesta tłumaczy, że „rekolekcje to ważny czas, aby zatrzymać się w codziennych czynnościach i porozmawiać z Bogiem. Zawsze możemy wyjść z nich inaczej niż wchodzimy, to znaczy coś w nas musi się po nich zmienić. Po rekolekcjach karnawałowych powinniśmy wyjechać lżejsi i lepiej przygotowani do obchodzenia Wielkiego Postu”.

Również polscy pallotyni, którzy już od 50 lat pracują w Brazylii, czynnie włączają się w organizację rekolekcji karnawałowych. W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Rio de Janeiro zapraszają oni na rekolekcje otwarte dla wszystkich chętnych. W programie obok koronki do Miłosierdzia Bożego są świadectwa, modlitwa i czas na pojednanie się z Bogiem w sakramencie pokuty i pojednania. Parafie w Niterói, Cachoeiras de Macacu i Itaperuna przygotowały rekolekcje zamknięte, podczas których młodzież ma również okazję porozmawiać z księdzem.

Źródło: KAI

niniwa.pl

Redakcja portalu niniwa.pl